Софії Людвігівні Цуркан, корінній одеситці, чим вона пишається, — виповнився 101 рік. Коли мати її народжувала у революційному 1917 році, за вікнами пологового будинку гриміла стрілянина з Куликова поля. Й по-батькові вона саме ЛюдвІгівна, бо має польське коріння, а її тато до революції служив в Одесі.

Софія ЦУРКАН
Польша была под Россией в тот момент. Он служил в армии и не хотел возвращаться потому, что в Польше были голод и холод, а здесь жили люди лучше. И он остался здесь жить.

Після революції ситуація змінилась і в Одесі. Софія Людвігівна так згадує дитинство…

Софія ЦУРКАН
Тогда все ходили босиком дети, туфли были очень дорогие. Босиком и в школу ходили, в трусиках бегали.

Навчалась героїня у польській школі — в постреволюційній Одесі за радянських часів були школи для одеситів всіх національностей.

Софія ЦУРКАН
В школе я училась в польской, их было две. Еще были еврейские, немецкие, греческие школы. Все национальности имели свои школы.

Після школи Софія Людвігівна навчалась у медичному технікумі, була спортсменкою, відомою дівчиною в своєму навчальному закладі, з «бойовим характером», як вона каже. І майбутній чоловік теж спочатку вчився із нею на медика, потім на льотчика у льотній школі на Фонтані. А покохав випускник Одеської військової авіаційної школи пілотів Юрій Цуркан дівчину Софію, одного разу побачивши її на Дерибасівській й згадавши, що ця красуня — спортсменка з його технікуму.

Софія ЦУРКАН
Он хотел жениться, а я ему сказала: «Ты этого не делай потому, что мой папа политический». И я пошла в прокуратуру и мне сказали: «Дети не отвечают за родных». Тогда многих одесситов забирали, поляков, немцев, румын. Не доверяли, считали их врагами народа.

Не зважаючи на те, що у Софії Людвігівни тато відбував строк за політичною статтею, а насправді був репресований як неблагонадійний за національністю, — їй і Юрію Павловичу Цуркану, радянському офіцерові-авіатору, дозволили одружитися. А далі була війна.

Софія ЦУРКАН
Он уже до войны 2-3 дня не приходил. Они уже ждали, они уже знали. С той стороны тоже наши шпионы были. Что, они не знали, что под границей находятся дивизии? Все они знали.

На війні Юрій Цуркан попав у полон, Софія Цуркан працювала медичною сестрою у військовому госпіталі. Після війни родині було несолодко: після перебування в полоні Юрія Павловича не приймали на будь-яку роботу за фахом, а тим більш у льотні війська.

Софія ЦУРКАН
Их не признавали. Потом уже, когда умер Сталин и встал другой правитель, тогда все началось: и книги пошли, и стали выступать и по телевизору, и везде.

«Останній круг пекла» —  так називається книга Юрія Цуркана про війну і полон, нещодавно книгу перевидала дочка Ванда Цуркан. З фото на сторінках дивляться молоді люди, офіцери, дівчини. А Софія Людвігівна, їх сучасниця, пам’ятає кожного й про всякого знає, що розповісти. На питання, чи любить рідну Одесу відповідає так…

Софія ЦУРКАН
Я все люблю! Вы такие вещи спрашиваете… Я родилась в Одессе, а где я еще была? Нигде. Дай Бог, чтобы все жили хорошо. Но это очень тяжело, кому как повезет.

Особливий шарм і неповторна чарівність — це жінка, над якою не владний вік. Вона чудова і неповторна, промениста, як сама Одеса — місто, яке зберігає її своїм благословенням.

Комментарии закрыты