За 2017 рік напевно кожен українець чув про Асоціацію з ЄС і безвіз. Заголовки газет, передачі по телевізору і заяви політиків — здавалося би, Євроінтеграція України перейшла від простих слів до реальних подій, які несуть якісь зміни. Однак, кінець року не змусив нудьгувати і вніс деякі поправки в перемоги України. Про те, які особливості важливо пам’ятати, кажучи про Асоціацію з Європейським союзом, і яким буде майбутнє візової лібералізації — подивимося далі.

Мрія про Європу: що дає асоціація з ЄС

1 вересня керівництво України і ЄС святкувало знаменну дату — офіційно вступила в силу Угода про асоціацію з ЄС, окремі статті якої діють ще з 2014 року. Її підписання відбувалося в два етапи. 21 березня 2014 підписали політичну частину. А 27 червня того ж року — економічну. З її ратифікацією було багато складнощів через Нідерланди, де народ на референдумі виступив проти асоціації з Україною. Незважаючи на це, європолітики знайшли компроміс і документ ратифікували вже 11 липня 2017 року.

Сама угода про Асоціацію України з ЄС — це документ, який містить в собі сотні сторінок тексту і в ньому прописані умови співпраці з Європою практично у всіх сферах, починаючи з освіти, охорони здоров’я та фінансів, і закінчуючи реальним сектором економіки. Варто знати, що така угода не надає Україні статусу країни-кандидата на вступ до ЄС и не зобов’язує ЄС надати цей статус Україні в майбутньому. Угода про асоціацію — обов’язковий етап, який не гарантує приєднання.

Також, угода про асоціацію передбачає зону вільної торгівлі між Україною та ЄС. Частково вона почала діяти ще навесні 2014 року. Причому в пільговому для України форматі — європейці тоді дали можливість українцям скористатися можливостями «вільної торгівлі» для експорту в ЄС, в той час як європейські товари отримали вільний доступ до українського ринку лише з 1 січня 2016 року. Експерти пояснюють що головна проблема полягає в тому, що українські продукти до сих пір не можуть конкурувати з європейськими. Поставки в Європу вкрай малі, а ось європейський ринок навпаки, може зацікавити своїм різноманіттям.

На жаль, угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, заради якої свого часу зібрався майдан, наприкінці року була виконана лише на 15%. Про це сказав Петро Порошенко під час робочої поїздки до Дніпропетровської області в листопаді 2017 року. Також, український президент назвав угоду про Асоціацію «дорожньою картою реформ» і заявив що попереду ще дуже багато роботи.

Справа про безвіз — майбутнє Європи без кордонів для України

11 червня 2017 року запрацював багатообіцяючий українцям безвіз. Країна виконала ряд вимог для візової лібералізації завдяки яким громадяни України отримали право в’їзду в ЄС на 90 днів за наявності біометричного паспорта і документів, що підтверджують мету поїздки. За статистикою української Прикордонної служби, яка була надана13 грудня, за 2017 рік країни Європи відвідали 355 тисяч наших громадян. Найчастіше громадяни України подорожували через сухопутні кордони з Польщею і Румунією, на особистому автомобілі або поїздом (це 277 тисяч громадян). А 128 тисяч мандрівників з України обрали авіаперельоти, мало хто добиралися до Європи по морю.

Трохи пізніше, 20 грудня Єврокомісія опублікувала список кримінальних загроз, які виходять в ЄС від України. Серед претензій: поставка нелегальних товарів, потік мігрантів, тиск на громадянську свободу і некоректна робота НАБУ і САП. Тепер, для збереження безвіза Україні на вимогу Європи потрібно буде відновити довіру до НАЗК, створити ефективну систему декларацій, посилити незалежність НАБУ і САП, активізувати боротьбу зі злочинністю і виділити достатньо ресурсів поліції.

Починаючи з 2020 року безвізовий режим з Євросоюзом може посилитися через зміну правил в’їзду в Шенгенську зону. Якщо зараз для безвізового в’їзду досить біометричного паспорта, квитків назад і документів, що підтверджують мету поїздки, то починаючи з 2020 року, для в’їзду знадобиться ще і попередня авторизація в системі Європейської інформаційної системи авторизації подорожей ETIAS. Тобто, плануючи поїздку в Європу, потрібно буде зайти на спеціальний сайт і заповнити реєстраційну форму, яка буде коштувати 10 євро. Нові вимоги для в’їзду в Шенгенську зону торкнуться як жителів України, Грузії, Молдови, так Америки і Канади. Тобто всіх тих, у кого з Євросоюзом договори про безвізовий в’їзд.

Підбиваючи підсумки, слід сказати, що безумовно і безвіз, і асоціація — це тільки початок довгого і тернистого шляху до Європи. Майбутнє України, її відповідність стандартам Європи, запуск економіки і боротьба з корупцією — все це знаходиться в руках самої країни. А ніхто крім самої України, її народу і політиків не в силах вплинути на подальший успіх держави під жовто-синім прапором.

Комментарии закрыты