Національний природний парк «Тузлівські лимани» розташований в Одеській області за 40 кілометрів від районного центру Татарбунари. До нього належить 13 морських лиманів та 200 метрів акваторії моря уздовж піщаного пересипу. Ця частина Одеської області зібрала в собі все різноманіття флори та фауни Причорномор’я, деякі з видів занесені до Червоної книги України та Європейського червоного списку. Проте територія парку постійно потерпає від браконьєрів та забудовників. Працівники заповідної зони 28 серпня провели прес-конференцію, аби привернути увагу громадськості до знищення національного надбання. Подробиці далі у сюжеті.

 Національний природний парк «Тузлівські лимани» — це ланцюг з 13 лиманів у межиріччі Дунаю та Дністра. Зокрема найбільший із них називають “пологовим будинком Чорного моря”, оскільки тут величезні ресурси для відтворення біологічного різноманіття. Попри це  — досить довгий час із заповідної зони намагалися створити відстійник і лише кілька років тому за справу серйозно взялися екологи, що почали процес відновлення території. Про основні фактори, що сприяють знищенню природного об’єкта, 28 серпня на прес-конференції розповіли працівники парку.

Ірина Вихристюк, в.о. директора НПП «Тузлівські лимани»

 

Доведено, що якраз  першопричиною знищення ресурсів є якраз браконьєрство, незаконний видобуток природних ресурсів, це не буквально браконьєрство стосовно тільки полювання, у нас земельне браконьєрство. Чому? Тому що найцінніші території, прибережні захисні смуги, землі водного фонду загальнодержавного значення, які виконують унікальну роль якраз в захисті цих водних екосистем вони в такому стані — знищені,розкрадені державні землі.

Понад 20 років йшла боротьба за те, щоб ці території отримали охоронний статус. Натомість наразі браконьєри не тільки продовжують порушувати закони, але й всіляко намагаються зашкодити діяльності екологів: знищують інформаційні щити, нападають на представників служби охорони парку, підпалюють цінні території та розорюють цілинні ділянки прибережних зон. Працівники національного парку констатують, що правоохоронна система бездіяльна.

 Віталій Дімов, начальник держохорони НПП «Тузлівські лимани»

 

В нас немає жодного доступу до баз даних, в нас немає знов же таки ні спецзасобів, ми не маємо права проводити ніякі слідчі дії, а порушники — хто такі є порушники, проти кого, з ким ми маємо справу? Це є злісні порушники, то є місцеві депутати всіх рівнів, районів, бізнесмени місцеві, то є як правило в минулому поліцейські, міліцейські. Всі ці особи, які мають вплив на татарбунарську поліцію.

Владислав Сердюк, експерт

Кілька заяв були приховані від реєстрації Татарбунарською поліцією. Значна кількість заяв була зареєстрована в журнал єдиного обліку, але вони не були внесені в базу ЄРДР — тобто там були ознаки злочину, але вони ці матеріали не внесли в ЄРДР, а списали справи, по старому це «отказной материал».

 Наразі захисниками парку написано близько 100 заяв до правоохоронних органів. Лише 3 з них перебувають в судах завдяки залученню активістів та тиску з боку громадськості. Напроти сфальсифіковані заяви на самих працівників парку активно розглядаються.

Максим Попов, адвокат

 

Оці базові положення основного закону, профільного закону щодо національної поліції — це наче якась казка, яка відірвана від реальності і так не має бути. Коли національний парк просить вас про допомогу, ви повинні усвідомити, що вони наразі борються не за своє, не за свій власний добробут. Від їх діяльності бенефіціарами є усі жителі Одеси, Одеської області та України. Тому що, я підкреслюю, це загальнодержавного значення природоохоронна установа, вони охороняють цю природу саме для нас, адже ми маємо право, екологічне право на чисте довкілля.

Події в Тузлівському лимані є маркером нинішньої системи: безкарність породжує ще більші зухвальні злочини. Проте команда національного парку за підтримки активістів, юристів та усіх небайдужих громадян не збирається зупиняти свою боротьбу задля збереження природного скарбу нашої країни

Комментарии закрыты