День вшанування Святої мучениці Тетяни Римської або ж просто в народі — День Тетяни. Про свято яке особливо люблять усі студенти ітиметься у сьогоднішньому випуску.

За народними оповіданнями Святу мученицю Тетяну Римську — ранньохристиянську мученицю  піддавали тортурам за віру в Христа при імператорі Олександрі в III столітті. Ще в 1755 році цариця Єлизавета поставила 25 січня свій імператорський підпис під указом про заснування першого Московського університету. Через 36 років, в 1791 році, в невеликому флігелі навчального закладу відкрили студентську церкву святої Тетяни. Збіги випадкових обставин привели до того, що 25 січня спочатку став Днем заснування університету, а трохи пізніше — стало відзначається Днем студента.

Радянська влада заборонила веселе молодіжне свято. В Україну воно повернувся лише в 1992 році.

Незважаючи на те, що історія свята своїм корінням сягає в далеке минуле, традиції збереглися й донині. Студентська братія як влаштовувала широкі гуляння більше ста років тому, так і в XXI столітті вважає за краще відзначити своє свято шумно і весело. До речі, в цей день квартальні навіть надзвичайно тверезих студентів не чіпали. А якщо і наближалися, то козиряли і довідувалися: «Чи не потребує пан студент допомоги?».

У народі в Тетянин день існує багато звичаїв, обрядів та прикмет.У цей день ставлять свічки за успіхи в навчанні. Мучениці Тетяни моляться в скрутному вченні і освіті; святителю Саві моляться при різних недугах; іконі Божої Матері «Годувальниця» моляться про допомогу при пологах, про годування молоком, при нестачі материнського молока, а також про здоров’я немовлят.

А ще 25 січня пекли хлібину у вигляді сонця, запрошуючи світило скоріше повернутися до людей. Такі короваї їли всією сім’єю, щоб кожному дістався «шматочок сонця». Крім того, дівчата в селі рано вранці вбиралися і йшли на річку, де вибивали і мили килимки. За традицією, назад нести килимки їм допомагали хлопці. Потім килимки розвішувалися по парканах, щоб всі бачили красу і чистоту доріжок, а по них судили і про дівчину. Також в старовину до цього дня дівчата майстрували невеликі мітелочки з ганчірок і пір’я. Вважалося, що якщо таку мітелочку непомітно покласти в бабин кут в будинку бажаного хлопця, то хлопець вже точно на ній одружиться, а їх спільне життя буде довгим і щасливим.

За повір’ям, жінка, яка народилася в цей день, буде гарною господинею: «Тетяна і коровай пече, і доріжки по річці б’є, і хоровод веде».

А ще Тетянин день — прекрасна пора для любовних ворожінь. У цей час можна дізнатися, яким буде наречений, коли весілля відбудеться і як складуться відносини.

Ворожіння на ім’я незнайомця. В ніч з 24 на 25 січня потрібно вийти на вулицю і запитати ім’я у першого зустрічного чоловіка. Так і зватимуть нареченого. Тільки, звичайно, все повинно бути по-чесному — підмовлені друзі, брати не беруться до уваги.

Ворожіння з цибулею проводилось так: Увечері, напередодні Тетяниного дня, перед сном потрібно подумати про те, яким повинен бути майбутній чоловік. Можливо, є вже якась певна людина — в цьому випадку потрібно сконцентрувати увагу саме на ньому, взяти кілька цибулин і на кожній написати чоловічі імена. Можна ті, що належать знайомим чоловікам, можна і будь-які інші. Цибулини посадити в воду. Спостерігати за ними кілька днів. Яка цибулина проросте першої — від того чоловіка і чекати пропозиції руки і серця.

А от такзване «Солоне» ворожіння  — найправдивіше ворожіння на любов. Перед сном потрібно поїсти чогось солоного, але не запивати. Лягаючи спати, проговорити: «Суджений мій, ряджений, прийди і напій мене». Той, хто присниться, і є майбутній наречений.

Для цього дня існували прикмети на погоду. Якщо на Тетянин день вигляне сонце — птахи повернуться рано, весна буде ранньою. Якщо ж на Тетяну йшов сніг, вважали, що літо буде дощове, а ось заметіль віщувала посуху і неврожай. Зате якщо небо було ясним, а на дворі стояв морозець — селяни чекали хорошого врожаю.

Це була программа «За народним календарем» — про свята, які шанують та люблять українці і традиції та звичаї, які бережемо нині. Зустрінемось вже незабаром.

 

Комментарии закрыты