На цей тиждень випали пам’ятні дати 12-13 тамуза, коли єврейський світ відзначає велике свято — день звільнення і чудесного порятунку попереднього Любавичського ребе, раббі Йосефа-Іцхока Шнеєрсона. У 1927 році він був заарештований, ув’язнений і засуджений до смертної кари за поширення іудаїзму і надання допомоги євреям СРСР. Однак незабаром «вища міра» була замінена висиланням, а згодом, буквально через кілька днів, — висилкою за межі країни.
У будь-якій битві між двома сторонами завжди є момент, коли засіваються насіння перемоги однією стороною і визначається поразка супротивника. Перемога може наступити через довгий час, але, оглядаючись назад, можна буде вказати на певний етап, на якому результат битви вже був вирішений наперед.
Одна з опор радянських євреїв в ті важкі роки — Ребе Йосеф-Іцхок. Він був чи не єдиним, хто наважився повстати проти тиранічного режиму. Під його керівництвом таємно діяла ціла когорта рішучих і відданих послідовників, які розсіялися по всій країні і зберігали тліюче вугілля іудаїзму. Вони відкривали підпільні синагоги і мікви, організовували хедери, талмуд-тори і єшиви, дбали про кошерний забій худоби, поставляли предмети релігійного культу і священні єврейські книги, допомагали виконувати заповіді. Багато хто тоді попереджав Ребе, що він грає з вогнем. Об’єктивно режим не повинен був двічі роздумувати, перш ніж підняти свою важку руку на Ребе. Але Ребе не похитнувся, і такої ж самовідданості він вимагав і від своїх послідовників. Активістів ловили одного за одним, заарештовували, висилали і вбивали, але на місце затриманого завжди приходив інший.
Легко бути євреєм, виконувати Тору і міцви, коли зовнішні обставини підтримують, коли оточення ставиться співчутливо і прихильно до того, хто йде по шляху Тори. Питання в тому, що станеться, коли опинишся в інших обставинах, коли доведеться мобілізувати всі сили, щоб жити у середовищі й атмосфері, які суперечать вірі і шляху. Свято звільнення 12 тамуза символізує ідею руху проти течії. І цей день показує величезну силу духу і непереможність єврейської віри.

Комментарии закрыты