12 травня у Малій залі мерії відбулась робоча нарада з питань реалізації сучасної моделі функціонування міського пасажирського транспорту в Одесі. Крім представників виконавчих органів міської ради та робочої групи з реалізації проекту «Електронний квиток», на заході був присутній Міністр інфраструктури України Володимир Омелян, а також представники рад інших міст нашої країни.

У 2016 році було докладено багато зусиль, аби Закон «Про електронний квиток» було схвалено Верховною Радою України — це було зроблено у січні цього року і вже з сьомого травня він повноцінно вступив в силу. Що це буде означати для країни і що ставить на меті уряд, пояснив Міністр інфраструктури України Володимир Омелян.

Володимир Омелян, міністр інфраструктури України

Що ми хочемо цим законом досягнути? Перше — це безпечність сучасного транспорту для українських громадян. Ми прогнозуємо, що після його впровадження міські бюджети отримають додаткові надходження від 20 до 40 відсотків. А це — оновлення громадського транспорту — це більш зручна і комфортна логістика. Друге — це питання впровадження європейського стандарту на транспорт. Електронний квиток працює у більшості європейських країн, але в нас є шанс зробити його справді ідеальним в нашій державі. Третє питання — це децентралізація. Це ще одне, чергове свідчення готовності уряду України передавати все більше і більше повноважень на місця. І, безумовно, це боротьба з корупцією і тіньовими потоками.

Мета такої моделі організації — повна інтеграція всіх видів пасажирського транспорту і єдина система розрахунку за проїзд у місті, а пізніше — і в усій країні. До робочої групи проекту, створеної Міністерством інфраструктури, наразі входить 16 міст; і деякі з них вже максимально наближені до впровадження «Електронного квитка». Хоча встановлення у транспорті спеціального обладнання, що прийматиме одноразові та багаторазові квитки, коштує певних грошів, у міст є чимало шляхів вирішити питання фінансування.

Володимир Омелян, міністр інфраструктури України

Різні міста підходять до цього по-різному. Наприклад, Львів передбачає бюджет у 10 мільйонів євро. Вінниця й Дніпро отримали кредити від Європейського банку реконструкції і розвитку. Інші міста можуть теж інтегрувати цей досвід до себе, хоча вартість електронних систем залежить від бажання кожної окремої мерії і їхнього бачення, як цей проект має розвиватись.

Під час наради було презентовано повністю розроблену ще наприкінці 2016 року систему обладнання: автомат, який видає квитки, валідатор, що їх «зчитує», а також камери і екрани, що мають бути встановлені у транспорті. Саме її хочуть впроваджувати в Одесі. На зустрічі були також присутні представники міст, що найбільш успішно наразі запроваджують систему «Електронного квитка» — вони поділилися своїм досвідом і розказали, на які моменти слід звертати увагу.

Катерина Бабіна, Вінницька міська рада

Що хочу підкреслити особливо, з чого ми починали. Ну, по-перше, це розробка, звичайно, стратегії розвитку громадського транспорту міста. На сьогоднішній день наша стратегія розрахована до 2030 року вже. Там є такі основні моменти не тільки інтелектуальної системи, автоматизованої системи — це зрозуміло, це інструменти. Основне там є про те, що мають бути і зони паркування, мають бути велодріжки комплексні, мають бути умови для людей з особливостями, має бути постійний розвиток громадського транспорту, добудова доріг — і все це погоджено з просторовою стратегією міста взагалі, яка в нас вже існує і вона розрахована до 20го року.

Багато років поспіль громадський транспорт Одеси не оновлювався через брак фінансування та політичної волі. Але останнім часом, завдяки підтримці Міністерства інфраструктури та активності у співпраці із міжнародними інститутами, міська влада досягла значного успіху у реконструкції пасажирського транспорту.

Павло Вугельман, заступник Одеського міського голови

Таким образом, только город Одесса в этом году получил грант Европейского банка реконструкции и развития — не только грант, но и финансирование, это порядка 8 миллионов евро на обновление 45 троллейбусов самого современного образца.

Таким чином, спираючись на ініціативу робочої групи та досвід інших — не лише українських — міст, Одеса має все для того, аби швидко та ефективно реалізувати нову модель функціонування пасажирського транспорту — із максимальним комфортом для своїх громадян.

Комментарии закрыты