Сьогодні — коли наша країна швидко наближається до Європейського Союзу взагалі і зокрема до безвізового режиму із ним — є низка моментів, які українці повинні знати про об’єднану Європу. Хто приймає рішення, які кордони відкриті і наскільки швидким може бути Брекзит?

Прапор з зірками та Шенгеньска зона

Європейський Союз, прототип якого у 1951 році започаткували 6 країн, сьогодні налічує 28 членів. Щоправда, об’єднання не є абсолютно однорідним. Валютний союз, в якому офіційною валютою є євро, складається лише з 19 країн-членів ЄС. У свою чергу Шенгенська зона, що немає прикордонного контролю на внутрішніх рубежах її країн-членів, налічує 26 країн і багато в чому діє як єдина держава із прикордонним контролем лише на зовнішньому кордоні.

Прийняти рішення: інституції Європейського Союзу

Сьогодні, на засадах угод, що об’єднують всі країни-члени ЄС, сформувались декілька головних та керівничих органів Європейського Союзу: Рада ЄС, Європейська комісія та Європарламент. Всі політичні рішення приймаються лише у разі поступового погодження з боку всіх трьох органів, а тому часто займають багато часу. Крім того функціонує Суд ЄС та Європейська Рада, що складається з глав держав та урядів країн-членів та їх заступників — міністрів закордонних справ.

ЄС: вступ та вихід

Аби вступити до Європейського Союзу держава повинна відповідати Копенгагенським критеріями, що були визначені у 1993 році; проте цього недостатньо і кінцеве рішення все одно приймається не лише на їх основі. Перший прецедент з виходу з ЄС, згідно зі статтею 50 Європейської угоди, створила Велика Британія у червні 2016 року. Щоправда, як зазначається у самій статті, після її застосування сторони мають 2 роки на переговори; а отже процес виходу з Союзу може бути не дуже швидким.

Європейський Союз: чи потрібно таке членство?

Є країни, зокрема, Великобританія, які вже не бачать сенсу у членстві в ЄС; а деякі, як Туреччина та Македонія, навпаки — багато років поспіль перебувають у статусі кандидатів. З самого початку Союз створювався не лише як спосіб інтеграції, а як союз держав, що розвиваються самостійно і допомагають розвиватись одна одній. А отже сенс Європейського Союзу полягає не в тому, аби всіма силами туди потрапити, але в тому, щоб бути дійсно розвиненою країною, що відповідає критеріям сучасної демократичної держави.

Комментарии закрыты