В Одесі пройшов 10-й національний експертний форум. За підтримки Одеської облдержадміністрації, вперше захід приймає не столиця. Обговорити вирішення конфлікту на Донбасі, залучення інвестицій і положення України в світі зібралися чиновники, управлінці і закордонні партнери. Панельні дискусії 18 жовтня відкрив голова одеської облдержадміністрації Максим Степанов.

Максим Степанов, голова Одеської облдержадміністрації

Питання які ми сьогодні будемо обговорювати, без перебільшення є надважливими для України. Це — формула миру, економічне питання міжнародні. І дуже хочеться, щоб це не була просто розмова. Щоб не було — поговорили і роз’їхались. Щоб ті речі, які будуть запропоновані сьогодні на форумі, запропоновані фахівцями високого рівня, будуть присутні і представники уряду, і експерти, дипломати, провідні журналісти. Всі люди, від яких напряму залежить майбутнє нашої країни.

«Формула миру для України» — так звучить одна з найбільш нагальних тем форуму. На думку експертів, Мінські домовленості змогли «заморозити» конфлікт на Сході, але на 5-й рік війни можна поставити запитання: «А чи працює Мінськ?». Відношення з Донбасом перебувають у стагнації, а політологи й урядовці замислюються над якимось новим алгоритмом дій.

Олександр Литвиненко, заступник секретаря РНБО

В нас ця формула надзвичайно проста. Припинення російської агресії проти України. Повний вивід окупаційних військ і на цій основі повне відновлення територіальної цілісності нашої держави. Підкреслю, ідеться не лише про окуповані території Донецької та Луганської областей, а й про АР Крим і місто Севастопіль.

Александр Хуг, перший заступник голови СММ ОБСЄ в Україні

Я почну з цитати Шимона Переса, він сказав: «Хороша новина в тому, що є світло в кінці тунелю, але є і погана новина. Тому що тунелю немає взагалі». Я б хотів використовувати це, щоб описати деякі позитивні аспекти в пошуку рішення. Але я хочу відзначити відсутність якогось процесу, «тунелю» для досягнення миру і стабільності. Коли я зустрічаюся з українцями на Сході, вони кажуть мені речі, що не змінюються з початку зіткнення. Неважливо з якого боку конфлікту я задаю питання, але вони розповідають мені, що все триває чотири з половиною роки, але це не їх конфлікт. Що вони не розуміють чому він триває. Все чого вони хочуть, щоб він нарешті завершився.

В якості міжнародних партнерів на експертному форумі підкреслюють участь Ізраїлю і Франції. Перший — має багаторічний досвід існування в зоні конфлікту, друга є членом Нормандської четвірки щодо врегулювання війни на Сході.

Іцхак Ілан, екс-заступник директора служби безпеки Ізраїлю

Моя страна — Израиль страдает от гибридной войны, скажем так. Уже много лет. В самом деле, с дня создания мы не знаем жизни без гибридной войны. СКЛЕЙКА. В начале, это произошло параллельно с конвенциональной войной. Но после войны между Израилем и арабами в 1973, это называется война День Кипур. Когда арабские страны поняли, что они не могут победить Израиль в конвенциональной войне, осталась только гибридная война.

Жан-Батіст Жанжен-Вільмер, інститут досліджень при Міноборони Франції

Україна показує залученість в реалізацію Мінських домовленостей, це позитивно. Але ми віримо, що ви може робити більше. Ми також очікуємо, що Росія використає свій вплив на сепаратистів, щоб вони також поважали Мінські домовленості. До того ж, 11 листопада пройдуть вибори на території сепаратистів і ми побоюємося провокацій, котрі можуть порушити дух Мінських домовленостей.

«Сьогодні Україна знаходиться в стані турбулентності. Для нас головне не втратити літак, в якому ми перебуваємо», — так організатори експертного форуму пояснюють чому існування цього заходу важливе. Конфлікт на Сході — не єдина тліюча точка на карті Європи: є Придністров’я, Абхазія, Південна Осетія, Косово. І можливо саме досвід іноземців у врегулюванні ситуації стане вирішальним для війни на Донеччині.

Комментарии закрыты