Євреї отримали Тору і піднялися на високий ступінь святості. Говорить мідраш, що після цього запитав Моше Всевишнього: «Чим піднімуться євреї?» Після дарування Тори чим вони піднімуться ще вище? Показав йому Всевишній вогняну монету і сказав: «Коли піднімеш… Це нехай дають… Половину шекеля». Якщо євреї бажають піднятися вище, нехай дають пожертвування, нехай дають цдаку.
У благодійності є кілька щаблів. Наприклад, якщо людина співчуває ближньому, який потребує грошей, і допомагає йому – це добре, ближній отримав допомогу. Але до власне заповіді долучилися особисті почуття того, хто дає, і його рішення. Вищий рівень благодійності — це давання через те, що така заповідь, а не тому, що людина така добра. Але і тут вона може розраховувати на духовну нагороду.
Найвищий ступінь цдакі – це «вогненна монета». Вогонь весь час прагне вгору, його не стримаєш у рамках. Такою має бути благодійність: повне розчинення у заповіді, без урахування нагороди та користі, з’єднання із Всевишнім через заповідь, так піднімуться євреї.

Комментарии закрыты