Право має існувати для людини. З цього розпочав відкриту зустріч в Одесі новий голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук. На заході обговорювали актуальні теми — зокрема, як саме відновити рівень довіри до суду. Пан Шевчук зазначив, що судді не можуть весь час їздити по країні з виступами та промовами, але іншого шляху, крім розмови з народом, не існує.

Станіслав Шевчук, Голова Конституційного Суду України

І тому один з моїх моментів, те, що я сприймаю як голова суду — це підвищення рівня комунікації. Але комунікації не такої, що розповідати байки вам про Конституцію, а казати про реальні речі, які є. Але з іншої сторони і проблем-то у нас багато, я це сприймаю і розумію. Но який вихід? Нічого не робити чи все ж таки зробити кроки на зміцнення авторитету нашої Конституції? Наше завдання — захищати Конституцію. Ми не захищаємо закони чи укази Президента, ми захищаємо лише Конституцію. І ось це принциповий момент до розвитку довіри до нашого суду.

Голова Конституційного Суду зазначив, що найважливіше — аргументація рішень. Саме їх зрозумілість і підвищує довіру народу. Так пан Шевчук розтлумачив декілька важливих минулорічних рішень КСУ.

Станіслав Шевчук, Голова Конституційного Суду України

Вкратце — по 315 Кримінально-процесуального кодексу. Автоматичне продовження тримання під вартою без клопотання сторін. Якщо людина знаходиться від вартою, то вона не може знаходитись без судового рішення. Кожні два місяці треба продовжувати. Коли справа передається в суд, треба вирішувати кожні два місяці. А коли немає клопотань — що робити судді? Суддя традиційно брав і по матеріалах справи продовжував своє рішення. Продовжував без клопотання прокурора. Сам. Ми сказали, що це порушення Конституції. Тому що суддя має бути неупередженим. Безстороннім. І тому коли він продовжує перебування під вартою, він стає на сторону прокуратури, без клопотання прокуратури. І тоді вже нема незалежного і неупередженого суду, нема права на суд. Бо сам суддя вирішив, що треба ще продовжити.

Голова Конституційного Суду України підкреслив, що у 2017-ому році прийняли 3 рішення, а в цьому — вже 4. Два з яких були про неконституційність законів і порушення конституційної процедури їх розгляду і ухвалення. Станіслав Шевчук повідомив, що взагалі більшість законів в Україні приймається із порушенням процедури — а такі речі неприпустимі у правовій державі.

Комментарии закрыты