Після перемоги над елліністами хашмонеї очистили Храм і запалили храмові світильники, в пам’ять про що запалюють ханукальні свічки. Але є кілька відмінностей між храмовими світильниками і ханукальними.

У Храмі кожен день запалювали 7 світильників, а в Хануку починають з одного і кожен день додають новий. Храмову менору запалювали днем, а ханукію вночі. Менора перебувала всередині приміщення Храму, а ханукія стоїть біля дверей або на вікні, світячи назовні.

Ці відмінності не випадкові і відображають різні обставини появи цих світильників. Храм в Єрусалимі був побудований в дні царя Шломо — в епоху майже ідеальну, коли в країні Ізраїлю панував мир, ніхто не воював з євреями. А ханукальні свічки євреї почали запалювати в роки війни з елліністами.

У дні миру і спокою світло може бути постійним і може горіти всередині приміщення. Але в дні вигнання і відсутності Храму треба світити назовні, у світ, і саме вночі — коли оточує духовна темрява. Потрібно постійно додавати світло, намагатися світити все сильніше і сильніше.

Комментарии закрыты