медиагруппа «ГЛАС» четверг, 19 сентября

08:3108:3108:31
Список программ
поиск:
о программе сетка вещания аpхив обратная связь форум

ВЕРТЕП. КОЛЯДА.Взимку звук маленького дзвіночка сповіщає про прихід артистів. Господарі з радістю впускають їх до своєї оселі. Адже малюки завітали до них з благою вістю.


Актори усі ряджені. Ось янголятка, волхви, цар Ірод зі своїми охоронцями... До господарів прийшли біблейські персонажі. Перед очима домочадців розігрується сценка народження та життя маленького Ісуса. Таке дійство зветься вертепом.

Вертепи існували ще на початку 19-го сторіччя. Тільки у ті часи вони являли собою переносні лялькові театри, в яких представлялася містерія Різдва. Сьогодні ж слово "вертеп" у українців асоціюється не стільки з ляльками, скільки з нарядженими діточками, що ходять від хати до хати на січневі свята. З собою вони обов’язково носять зірку — символ народження того, хто став заступником усіх скривджених.

Людмила Григорчук, викладач Ширяєвської музичної школи:


— Надихнула мене на це моя свекруха, вона 1925 року народження і все це пам’ятає з свого дитинства. Вона надиктувала менi слова, наспівала колядки. I ось з 92-го року ми потихеньку вiдроджуємо цi традицiї.

Під час вистави малюки нагадують домочадцям історію народження Ісуса, його дитинства, втечі до Єгипту. Прославляють Христа та самих господарів, бажаючи їм всіляких гараздів. Поздоровлення та розповідь лунають як у віршах, приповідках, так і у вертепному співі.


Вертепівців господарі пригощають, змагаючись між собою в щедрості та хлібосольстві. Бо вважається, що від цих подарунків залежатиме благополуччя усієї родини. Ось і брали діточки з собою великі торбини для збору солодощів.

До Різдва християни починали готуватися за півтори місяці, дотримуючись релігійних традицій.

Валентина Скульська, господиня:

— З 28 листопада починається великий рiздвяний пiст, який закiнчується 7 сiчня. В цей час господарi повиннi ходити до церкви, молитися і обов’язково їсти тільки пiсну їжу.


Зранку 6 січня сім’я починала прикрашати оселю, готувати смачні ритуальні страви, які символізували собою родючість та статок, і виставляти їх на стіл. При цьому найпочесніше місце відводилось куті та узвару.

Валентина Скульська, господиня:


— Кутя готується два дні. В перший день ми беремо пшеницю, перебираємо її, щоб вона була чистенька, промиваємо її, заливаємо чистою водичкою, і так вона залишається на цілу ніч. На другий день зливаємо цю воду, заливаємо свіжою і варимо. Вариться довго кутя. Коли вже подаємо кутю на стіл, її треба змішати з медом, горіхами і маком.

Зібравшись за великим столом, пригощатися починали саме з куті.
Потім переходили до інших страв, яких на столі було велике розмаїття. Від цього і походження народної назви трапези — багата кутя або щедрий вечір.


В Росіі ряджених називали колядниками на відміну від українських вертепівців, а дійство, що розігрували, — колядою. Її зміст не був суто біблійним. В коляді в основному лунали вітання та побажання на честь господарів.

Весь концерт проходив в три етапи, кожному з яких були притаманні свої музичні композиції та примовки.


Наближаючись до хати колядники виконували так звані надвірні чи підвіконні пісні. Зверталися до господаря, запитуючи його: "Дозвольте заколядувати, ваш дім звеселяти?"

Отримавши дозвіл, починали колядувати. Актори співали пісні-величання на адресу усіх членів сім’ї. Причому кожний персонаж бажав щось своє. Адже до складу колядників входили ряджені. Коза, Ведмідь, Бука — ці різдвяні маски були характерними для цього російського обряду, але з часом образи змінилися, і з’явилися у Різдва нові герої.

Ірина Хмарська, учасниця ансамблю "Наші музики":


— Мы адаптировались к городским условиям и взяли таких персонажей, как Дед Мороз, Снегурочка, Цыганка. Цыганка — символ гадания, так как на Рождество гадают. А мы выбрали такие оптимистичные, светлые образы, наверное, потому, что обладаем позитивной энергией.

У коротеньких благопозитивних куплетах — "повиншованнях", з якими зверталися до господарів актори, лунали побажання добра, миру, щастя, добробуту та прохання про винагороду.

Відмовити колядникам в частуванні вважалося за дурний тон.

Ірина Хмарська, учасниця ансамблю "Наші музики":

— И если в ваш дом пришли колядники, то это большое счастье. Колядники звонят в звоночки и как бы несут вам счастье. А вот хозяин должен целый день готовиться, чтобы всех колядников угостить.

Отримавши щедрі подарунки, учасники таких концертів дякували господарям:


— Живіть в достатку, щасті і любові,
Нових вам звершень і нових надій!
З Різдвом Христовим!

Добавить новый комментарий
Имя:

Комментарий:

Пожалуйста, повторите цифры на картинке:


отобразить архив в виде календаря

  страницы:  
1
2
3
4
5
6
7

06 июня, 2007

ВЕСНЯНИЙ ШУМ

08 мая, 2007

ВОСПОМИНАНИЯ

23 апреля, 2007

МИР СКАЗКИ

16 апреля, 2007

КАЗАЧЬИ ЗАПОВЕДИ

03 апреля, 2007

ПИСАНКИ


21 февраля, 2007

ГОПАК

08 февраля, 2007

І ВОЯКИ, І МУЗИКИ

29 декабря, 2006

ВЕРТЕП. КОЛЯДА.

,


 
ГЛАС глас GLAS glas Одесса Odessa ТВ TV радио radio новости news телевидение Одесса радио Одесса реклама Одесса реклама на радио Одесса реклама на телевидении Одесса реклама на ТВ Одесса Ищу работу Продам участок Продам авто Ремонт квартир Требуются рабочие Требуется работа смс 3456 знакомства чат