медиагруппа «ГЛАС» четверг, 19 сентября

08:2308:2308:23
Список программ
поиск:
о программе сетка вещания аpхив обратная связь форум

ПИСАНКИ


Хапайтесь! Хапайтесь виливати страсну свічу!
Страсну свічу палити-світити,
Крашанки-писанки красити.
На Бог-ріку скорлупки викидайте,
Пісню вісну проспівайте.
Коли скорлупка до братів-брахманів доплине,
Тоді й Брахманий-Рахманий Великдень прилине.
Поспішайте, усе Вселенство,
На Великдень, на Великдень!

Василь ХИТРУКОдним з головних атрибутів Дня чудесного Воскресіння є пасхальні яйця.


Яйце — загальнолюдський символ створення світу. Для наших пращурів це був знак весняного сонця, що несе з собою радість, тепло, відродження природи, визволення від кайданів морозу та снігу.

Існує багато версій появи писанки. Так, наприклад, одна з них йде ще з часів язичництва. Тоді люди поклонялися богу сонця — Ярилі. Ближче за усіх до нього могли долетіти птахи. І щоб подякувати їм за це, наші пращури розписували яйця пернатих.

Зоя СТАШУК, заслуженный мастер народного творчества Украины (по писанкам):


— Достеменно інформація про те, коли почали фарбувати яйце для використання в обрядах, існує з XV століття. В одній з старовинних німецьких книг було написано, що яйце було пофарбовано у червоний колір.

Відтак писання писанок стало не тільки невід’ємною частиною найбільшого та найурочистішого свята — Великодня, а й символом України, оберегом на цій землі.

Зоя СТАШУК, заслуженный мастер народного творчества Украины (по писанкам):

— А писанки писали для того, щоб зберегти життя, родинне гніздо, для продовження роду. І тому писанка грала ось таке оберегове значення.


Та й знаки, що були зображені на яйці, несли зміст певних побажань. Адже сама назва писанки походить від слова "писати", тобто прикрашати поверхню яйця орнаментом, в якому використовуються знаки-символи. Хоча таких знаків трішки більше 100 різновидів, але для нас, сучасних людей, вони такі ж незрозумілі, як і китайські ієрогліфи. Проте спробуємо навчитися "читати" писанки. І зробимо це разом.

Так от. Простіше буде почати з символів, яких не так багато. Своїм корінням вони йдуть у тисячолітні традиції багатьох народів світу. За допомогою них наші пращури спілкувалися з природою. Фахівці поділяють їх на дві групи — це символи води та вогню або сонця. Останні були одними з найпоширеніших на всій етнічній Україні.

Сонце зображувалося і у вигляді кола, і перехрещених ліній із закрученими кінцями, і восьмираменної зірки.


З культом сонця були пов’язані також культи коня та оленя. Оскільки за стародавніми віруваннями сонечко знаходиться як на небі, так і під землею, саме олень виносить його на своїх рогах.

А от лінії без кінця, якими завжди прикрашають писанки, — це символи води. Також до "вогкої" групи відносяться і ті знаки, що зображують хмаринки та дощик, який ллється на зневоднену землю.

У поєднанні ці дві групи символів — сонця та води — показують життя. Адже без води, так само як і без сонця, ніщо живе не може існувати на нашій планеті.

Ще дуже часто на писанках можна побачити крапочки. Вони символізують засіяне зерном поле, а така писанка — побажання багатства.

А ось знак бога землі — хрест. Також він є графічним позначенням чотирьох сторін світу, чотирьох пір року...

Окрім малюнку, символіку мають і барви писанки.

Так, червоний колір означає радість життя, любов, надію на одруження, присвячується сонцю.

Жовтий — символ місяця, зірок, а в господарстві — врожаю.


Блакитний — небо, повітря, а в магії — здоров’я.

Чорна фарба особливо сакральна. Нею пишуться писанки в подарунок для чоловіків.

Тому, беручи писачок у руки, треба подумати, що ж ви хочете сказати та побажати тій людині, для якої пишете цей оберіг. Свого роду це магічне дійство.

Зоя СТАШУК, заслуженный мастер народного творчества Украины (по писанкам):

— Як правило, це була жінка, яка постилася перед Великоднем і накопичувала енергетичний потенціал, сили, і вона вкладала всі ці сили в писанку.


До створення писанки, так само як і до іншої творчої роботи, треба підходити з натхненням. Ні в якому разі не можна писати з нечистими помислами, у стані гніву чи після сварки — усе це вплине на візерунок та на саме яйце. Але й надмірні веселощі можуть завадити народженню пасхального атрибуту.

Евгения МОЛЯР, заведующая отделом научно-образовательной работы Музея украинского народного декоративного искусства (г. Киев):


— Часто жінки писали такими компаніями. І це відбувалося або мовчки, або затягували пісню — таку довгу, протяжну. І під час цієї пісні створювалася писанка.

Так, в основному писанки народжувалися в руках жінок та дівчат. Хоча відомі випадки, навіть сьогодні це можна побачити, коли написанням пасхального яйця займається сильна половина людства. Це рідкісне явище, що отримало назву "богування".

Чарівне мистецтво — писанкарство — юним майстрам та майстриням передавалося від бабусь та матусь.

Мария ГРИГОРЧУК, учитель музыки и истории (с. Новоселовка, Великомихайловский район):


— Перший раз писала я писанку, ходячи в школу і коло бабусі. Всі ми коло бабусь скоріше виростаємо і від них переймаємо все ремесло. Коло неї я вишивала, коло неї я писала писанки. Бувало не виходило, як у інших дітей, а баба мене заспокоює і говорить: "Не переживай! Курка це яйце вже не впізнає. А друге яйце вже буде тебе для твого уподобання — те, що хотіла, а рука не так написала".


Це колись бабусі передавали онукам ремесло. Сьогодні народні традиції в сім’ї майже забуті. Цю функцію на себе взяли шкільні заклади. Вчителі із радістю знайомлять дітей з цим видом мистецтва. І недарма! Адже найвищого рівня свого розвитку писанкарство досягло саме в Україні, де й стало окремим видом мистецтва.

Погляньте на писанки, що створюються руками сучасного покоління. Крихкі творіння вражають витонченістю розпису, багатством композиційних варіантів, орнаментальних елементів та мотивів. Мініатюри захоплюють і своєю динамічністю.

Наталия МАСПАНОВА, ученица СШ с. Новоселовка (Великомихайловский район):


— В мене ніколи не виникало питання, щоб покинути писати, тому що це дуже захоплює, мені дуже подобається. В писанки вкладаєш усю свою душу. Вони тобі дуже допомагають. Ти лише подивишся на них — і навіть підіймається настрій.

Писанка — унікальний витвір, який ввібрав у себе стільки образно-символічного змісту! Так, наприклад, відомо, що ось таке яйце — "Козацькі левади", чи "Сорокопуть", — чумаки брали як оберіг, коли їздили в Крим по сіль.

Взагалі ж писанки дарували на знак перемир’я, побажання врожаю, здоров’я, краси та сили.

Мария Николаевна ДЕРЕНЮК, жительница с. Новоселовка (Великомихайловский район):


— Після обіду йдемо хлопцям давати писанки — то по дві писанки. Я знаю, що буде хлопець, що ходить до мене, і з ним там будуть разом інші. І ось я давала писанки тим хлопцям, що були з ним.

Застосовували писанки і для лікування різних хвороб, і для запобігання стихійному лиху.

Зоя СТАШУК, заслуженный мастер народного творчества Украины (по писанкам):

— Є така традиція, обряд, коли кидають яйце, на якому намальований птах, через будинок, що горить. Таким чином збивається вогонь. Є дуже багато таких обрядових звичаїв, які збереглися з того часу, але, на жаль, зараз вони не використовуються.

Саме завдяки такій магічній силі писанки не варилися і в їжу не вживалися. Вони зберігалися роками.

Зоя СТАШУК, заслуженный мастер народного творчества Украины (по писанкам):

— Коли вона розіб’ється, то вона вже ввібрала всю негативну енергетику в себе і самознищилася. Правда, ось ці шкаралупки треба подрібнити — і в проточну воду, не викидати їх просто так будь-куди.


Хоча ми вже забули традиції, котрі були притаманні нашим пращурам, проте маємо знати прості речі. Так, писанкам того чи іншого регіону України притаманні свої орнаменти та кольори. Наприклад, для нашого, Причорноморського краю або Бесарабії характерні архаїка і світлі відтінки кольорів — в основному червоний та жовтий.

Зоя СТАШУК, заслуженный мастер народного творчества Украины (по писанкам):

— Хочу з гордістю сказати, що писанки ось з цими символами та знаками збереглися тільки в Україні. У всіх інших є зайчики, котики пасхальні, різьблення. А ось архаїка збережена тільки на український писанці. І бесарабські писанки достойне місце займають.

Як уже було сказано, писанки не їдять. Для цього існують крашанки, які фарбують в один колір. Саме ними діти та дорослі граються у Великдень.


І останнє. Колекціонер писанок Ераст Биняшевський помітив, що, побачивши весняно-великодні творіння, люди дарували їм такі епітети: "дивні, чудові, прекрасні, чарівні, надзвичайні"... І зазначив: "Тому не дивно, що писанки сприймаються символом України, символом вишуканості наших душ".

Тож... Спробуйте зробити писанку власними руками. Для цього вам потрібні: сире яйце з чистою поверхнею, писачок, бджолиний віск, фарби та позитивні думки про людину, якій потім подаруєте оберіг.

Починайте творити мініатюру для початку з простого малюнку. Наприклад, з символів води та сонця, про які ми розповіли. Запевняю, відчуєте задоволення від роботи, в душі з’явиться тепло, та геть піде порожнеча. Головне — не бійтеся робити лінії, не бійтеся фантазувати. І хай писанка стане носієм ваших щирих почуттів, єднанням зі світом. Адже його варто обігріти своєю любов’ю. А вона, як відомо, завжди животворна.

Диана Шумейко
«Истоки»
www.glasweb.com


2010-04-07 20:36:07 Андрій

пішли б ви у сраку іншими словами також можу обізвати
2010-03-27 10:38:28 авап

по
2010-03-26 18:08:08 віта

Я погано малюю але хочу розмалевувати пмсанки. як це можна робити?
2010-03-06 12:19:21 люда

писачок можна зробити так : взяти стару кісточку видрати з неї волосинки розрізати металеву полоску взити від шнурка жилізний (тільки не пласмасовий)кінчик вставити в жилізку потім потримати над свічкою ВОТ І ПИСАЧОК
2009-06-18 19:00:27 Di

Добрий день, Ірина. Ось, нарешті, довгоочікуванний номер Антоніни Димової: 8 093 879 44 70. До речі, вона буде в Обласному центрі української культури 19 червня з 14.00 на відкритті виставки.
2009-05-30 00:59:43 Ірина

дуже вдячна вам за допомогу!:)
2009-05-29 23:28:51 Di

Шановна, Ірина. Вибачаюсь, що підзно даю вам координати щодо вашого прохання. Писачки можна замовити дівчині на ім'я Антоніна, яка працює в Одеському обласному центрі української культури. Телефон напишу трохи пізніше.
2009-04-18 00:15:00 Ірина

Буду дуже-дуже вдячна!
2009-04-03 17:06:05 Di

Майстри говорили, що купити можна писачки. Інше питання - де? Позапитую у наших рукодільниць. Як тільки дізнаюсь адресу, напишу її сюди. :)
2009-03-31 19:19:26 Ірина

скажіть будь-ласка, а можна придбати писачок? буду дуже вдячна за відповідь...
2009-03-02 01:24:02 Di

Дакуємо, Мар'яна за ці теплі слова. На передодні Великодня, ми покажемо ще раз програму про писанки. Слідкуйте за анонсом на сайті, і на солоджуйтесь тим магічним дійством, яке робите.
2008-12-09 16:00:26 Мар'яна ( мій нік Аня_Рам)

Дуже люблю робити писанки. Не знаю, чи у мене гарно виходить, але я отримую від цього велике задоволення. Поважаю тих людей, завдяки яким, людство пам'ятає, що таке писанка. Це дуже старанна праця.Добавить новый комментарий
Имя:

Комментарий:

Пожалуйста, повторите цифры на картинке:


отобразить архив в виде календаря

  страницы:  
1
2
3
4
5
6
7

06 июня, 2007

ВЕСНЯНИЙ ШУМ

08 мая, 2007

ВОСПОМИНАНИЯ

23 апреля, 2007

МИР СКАЗКИ

16 апреля, 2007

КАЗАЧЬИ ЗАПОВЕДИ

03 апреля, 2007

ПИСАНКИ


21 февраля, 2007

ГОПАК

08 февраля, 2007

І ВОЯКИ, І МУЗИКИ

29 декабря, 2006

ВЕРТЕП. КОЛЯДА.

,


 
ГЛАС глас GLAS glas Одесса Odessa ТВ TV радио radio новости news телевидение Одесса радио Одесса реклама Одесса реклама на радио Одесса реклама на телевидении Одесса реклама на ТВ Одесса Ищу работу Продам участок Продам авто Ремонт квартир Требуются рабочие Требуется работа смс 3456 знакомства чат