В іудаїзмі кожне єврейське свято має своє ім’я, наприклад, 15 нісана — свято Песах, а 15 тішрея — Суккот. На відміну від цього суботи (кожна з яких за єврейською традицією теж вважається святом), як правило, не мають особливого імені, вони називаються «субота» і нічого більше. Однак немає правила без винятку, і кілька субот на рік мають спеціальні назви.

Шабат а-Гадоль — Велика субота — передує Песаху. В суботу перед Вихідом євреїв з Єгипту відбулося велике чудо: первістки Єгипту почули про загрозу їм покарання і повстали проти фараона, закликаючи відпустити народ Ізраїлю.

Шабат Шува — Субота Каяття — отримала таку назву тому, що випадає на час Десяти днів, розсіяних між Рош а-Шана і Йом-Кіпур. Назва ця пов’язана з першими словами глави, що читається в цю суботу. Шува — «Вернись, Ізраїлю, до Господа Бога Твого».

Шабат Захор — Субота Спогаду — передує святу Пурим. У кожному музеї Голокосту завжди можна побачити напис «Пам’ятай!», який закликає ніколи не забувати про Катастрофу. Звідки прийшов цей заклик? Тора говорить: «Пам’ятай, що зробив тобі Амалек!» Кожен єврей повинен завжди пам’ятати про те, як Амалек напав на синів Ізраїля, коли вони покинули Єгипет…

Шабат Хазон — Субота Видіння — передує Дев’ятому Ава. Згідно з ученням хасидизму, Всевишній кожному показує в цю суботу в видінні будівлю Храму.

Шабат Нахаму — Субота Втіхи — слідує за Дев’ятим Ава. Нахаму — «Втішайте, тіште народ Мій». Після того, як Дев’ятого Ава сумують про руйнування Храму, душі жадають трохи розради.

Незважаючи на особливості кожної з субот, які мають спеціальні назви, між ними є щось спільне. Всі вони пов’язані з певними єврейськими святами і постами. Крім того, такі суботи, як Шабат Шкалім, Шабат Пара і Шабат а-Ходеш, також залежать від свят.

Але в середині зими є одна субота, яка не пов’язана з жодним святом, і все ж має спеціальну назву. Це Шабат Шира — Субота Піснеспіву, коли читають тижневу главу «Бешалах». Один з її уривків називається Шірат а-Ям — Пісня Моря. На честь великого чуда розсічення Червоного моря Моше і сини Ізраїля співали і прославляли Всевишнього. У тексті Тори ця пісня написана по-особливому, так пишуть вірші. Це порядок у тридцять рядків, написаних мов цегляна кладка.

Любавичський ребе на одному з фарбренгенів задав питання: чому саме цю суботу назвали Шабат Шира? Адже в Торі є ще одна глава, в якій представлена ​​пісня. Майже в самому кінці Книги Дворим є глава «Аазіну», яка також називається Шірат Аазіну (Пісня Аазіну). У ній Моше-рабейну співає про історію народу Ізраїлю, в Сувоях Тори вона записується в сімдесят рядків.

Чому ж суботу глави «Аазіну» не назвали Шабат Шира? Адже їй більше підходить ця назва: в тижневій главі «Бешалах» Шірат а-Ям — лише мала частина тексту, 18 з 116 віршів, в той час, як глава «Аазіну» практично повністю складається з пісні. Чому ж саме субота Бешалах була названа Шабат Шира?

Потрібно сказати, що є щось особливе в цій пісні, чого не знайти в жодній іншій главі. Любавичський ребе каже, що в кінці пісні в розділі «Бешалах» написано про іншу пісню: після того, як єврейські чоловіки з Моше на чолі закінчили співати, написано «і взяла пророчиця Міріам, сестра Аарона, тимпан в руку свою, і вийшли всі жінки в слід за нею з тимпанами і в танцях «. Отже, сталося щось незвичайне: єврейські жінки активно брали участь в співі, вони не спостерігали за тим, що відбувалося, а взяли в руки тимпани, винесені з Єгипту, били в них і співали пісню про чудеса. За цим загальним співом єврейських жінок приховано сказане про віру: Мідраш каже, що коли чоловіки в Єгипті впали в розпач від свідомості безвиході галуту і вирішили, що вони не хочуть мати дітей, — жінки не зневірились. Вони хотіли виходити заміж, створювати сім’ю і народжувати. Можна сказати, що вихід євреїв з Єгипту стався завдяки жінкам. Тому що якби не їхня віра і оптимізм, нікому було б виходити з Єгипту! І для того, щоб підкреслити силу єврейських жінок, цю суботу назвали Шабат Шира. І ще для того, щоб згадати і нагадати всім: стійкість і могутність Ізраїлю з тих пір і до цього дня залежать, в основному, від жінок. У заслугу праведних дружин своїх були врятовані євреї з єгипетського рабства, і також в заслугу єврейських жінок прийде народу Ізраїлю справжнє Позбавлення.

 

Комментарии закрыты