Талмуд говорить, що є кілька заповідей, які повинен виконати батько по відношенню до свого сина. Перша заповідь — зробити йому обрізання. Відповідно до букви закону, батько сам повинен обрізати свого сина. Однак досить поширений звичай, за яким батько просить про це обізнану людину — моеля. При цьому батько хлопчика передає ніж для обрізання моелю і каже йому, що він уповноважує його обрізати свого сина замість нього.

До речі, звідки відомо, що саме батько повинен зробити обрізання своєму синові? На прикладі праотця Авраама: «І обрізав Авраам свого сина Іцхока». Звідси мудреці виводять, що кожен батько зобов’язаний обрізати свого сина.

Друга заповідь — викуп первістка. Якщо перша дитина, що народилася у матері, яка не належить до коліна Леві, — хлопчик, батько зобов’язаний викупити первістка, давши коену 5 шекелів срібла.

Третя заповідь — навчити Торі. Батько повинен навчити свого сина Торі, і про це розповідає тижнева глава Ейкев. У ній йдеться про заповіді читання Шма. Сказано, що Всевишній говорить: «І якщо послухаєте заповідей моїх …» Тут мова йде про виконання всіх заповідей, і зокрема сказано: «І навчить їм синів ваших». Звідси зрозуміло, що батько повинен навчити сина Торі.

Розповідають про Алтер Ребе, що коли його син досяг віку, з якого дитину віддають в хедер, він покликав одного зі своїх хасидів і сказав: «У мене є заповідь навчати сина Торі, а у тебе є заповідь утримувати свою дружину і дітей. Давай поміняємося, я допоможу тобі у виконанні твоєї заповіді, а ти у виконанні моєї, будеш вчити мого сина Торі».

У недоліках виховання і навчання дітей прийнято звинувачувати вчителів Однак істина полягає в тому, що обов’язок навчати Торі дітей покладається на батьків, і не потрібно ні на кого перекладати цю відповідальність.

Четверта заповідь — знайти дружину: так само як людина сама повинна бути одружена, вона зобов’язана одружити своїх синів і для цього їй необхідно зробити все, що в її силах. Єврей не зобов’язаний влаштовувати чудове свято з нагоди бар-міцви сина. Однак у батьків є обов’язок зробити все можливе, щоб їхні діти одружувалися. І цьому треба вчитися у праотця Авраама. Тора докладно розповідає про те, що Авраам взяв клятву зі свого раба Еліезера, що той знайде для його сина Іцхока відповідний шидух. Зауважимо, що Авраам віддав для цього все своє майно. Так що, якщо син каже: «Не втручайтеся! Це моє рішення і це моє життя», батьки мають повне право відповісти йому: «Ти помиляєшся мій дорогий, це мій прямий обов’язок за законом Тори».

П’ята заповідь — навчити ремеслу. Батько повинен навчити сина будь-якої професії, щоб той мав можливість утримувати себе, інакше він може звернутися до незаконних шляхів пошуку прожитку, стати злочинцем. Як сказав раббі Йуда: «Той, хто не навчає свого сина будь-якої спеціальності, ніби вчить його красти».

Шоста заповідь здається на перший погляд досить дивною: батько зобов’язаний вчить сина … плавати. Навчати інших видів спорту, тенісу, футболу або навіть шахів обов’язків немає, а плаванню є. Чому так? Простий зміст пояснює Раші: «Якщо буде плисти по морю і корабель почне тонути, то життя його буде в небезпеці, якщо він не вміє плавати». Тобто, навчання плаванню — це, кажучи сучасною мовою, «забезпечення безпеки життєдіяльності», єврейські ж мудреці називали це «врятуванням життя».

Але є в цій заповіді і глибший сенс. Баал-Шем-Тов говорив, що життя — це бурхливе море, і обов’язок кожного батька навчити сина плавати в його водах. І не просто плавати. Згідно відомій приказці, тільки мертву рибу несе потоком води, жива ж пливе проти течії …

Живий єврей завжди виділяється тим, що пливе «проти течії». Він не звертає уваги на те, що говорять інші, оточуючі можуть сміятися над ним: «Раптом ти став таким релігійним, їж тільки кошерне м’ясо. Що сталося з тобою?» Кожен, хто починає виконувати нову заповідь, якої не дотримувався досі, знає, наскільки складний цей рух проти течії.

Згадаємо тисячі хасидів Хабаду, які жили при радянській владі. У ті важкі часи не виконувалися закони суботи і кашрута. Вони наполегливо намагалися зберігати все те, чого можливо було дотримуватись, щоб зберегти своє єврейство, навіть якщо доводилося платити за це високу ціну, аж до розстрілів у підвалах НКВС або 25 років заслання в сталінських таборах. Де вони брали сили і знаходили можливості для всього цього? Як вони витримували це велике протистояння зі злом? Тільки завдяки єврейському традиційному вихованню, яке вони отримали вдома, в хедері, в йешиві від своїх вчителів, від глав Хабаду — Любавичських ребе. Уміння плисти проти течії — ось що дало їм це виховання, що підтримувало їх в ті роки і допомогло їм та їхнім нащадкам залишитися євреями донині.

Якщо, дорогі батьки, хочете зробити все, щоб ваші діти, а слідом за ними і внуки і правнуки, завжди залишалися євреями і йшли шляхом іудаїзму, найбільший обов’язок — навчити своїх дітей плисти «проти течії».

 

Комментарии закрыты