Заповідь про рахунок оймера, наведена в главі Емор, викликала суперечку між єврейськими мудрецями і бейтусім (сектою часів Другого Храму, члени якої не визнавали усну Тору). Заповідь передається в Торі такими словами: «І відрахував вам з кожним днем, наступним за Шабос …». Бейтусім помилково відносили слово «Шабос» до суботи і починали відлік оймера з першого дня тижня, неділі. Талмуд же наводить докази єврейських мудреців, що роз’яснюють, що під «Шабос» тут мається на увазі свято — перший день після свята Песах.

Напрошується просте запитання: чому Тора використовує вираз «з кожним днем, наступним за Шабос», яке може бути витлумачено неправильно, а не пише просто і ясно: «з кожним днем, наступним за Песах»? Очевидно, в цьому криється внутрішній натяк на саму суть заповіді рахунку оймера.

Сфірас оймер є другим етапом загального процесу виходу з Єгипту, який починається в Песах і закінчується в Шавуот. Вихід з Єгипту, як сказано в книзі «Зоар», це проходження через 49 воріт нечистоти, від стану «голий і непокритий», тобто не має і не виконує заповіді, прямо до високої Божественності дарування Тори. А зроблено це було в кілька етапів — початок звільнення від єгипетського рабства і нечистоти (місяць нісан), ретельне внутрішнє очищення під час рахунку оймера (іяр) і, нарешті, отримання Тори (сиван).

Ці 3 кроки алегорично описані такими словами: «Клич мене! За Тобою побіжимо. Привів мене Цар в покої Свої …» «Клич мене!» — це Вихід з Єгипту, коли Бог повів до свободи народ Ізраїлю. «За Тобою побіжимо» — це період рахунку оймера, під час якого євреї самі очищаються, наближаючи себе до Бога. «Привів мене Цар в покої Свої» — це дарування Тори, встановлення внутрішнього зв’язку між Богом і єврейським народом.

Жертвопринесення мінхас оймер на наступний день після початку свята Песах приноситься з ячменю, який вважається їжею тварин, на відміну від більшості інших приношень в Храм, до складу яких входила пшениця. Це пов’язано з внутрішнім змістом рахунку оймера — вивченням і очищенням якостей «тваринної душі».

У дні сфірас оймер єврею потрібно, так би мовити, олюднити свої фізичні, тваринні сили і використовувати їх для служіння Богу. «За Тобою побіжимо» сказано в множині тому, що робота за рахунком оймера — це біг до Всевишнього двох людських душ — тваринної і Божественної, з’єднаних в єдине ціле.

Таке перетворення вимагає спеціальної допомоги зверху. Як для Виходу з Єгипту було необхідно особливе одкровення (на що вказують слова Великодньої Агади: «Розкрився їм Цар над царями царів, Святий, благословенний Він»), так і для цілей зміни «тваринної душі» євреї ще більш потребують високої сили. Натяк на цю силу і є власне смислом вірша «і відрахувати вам з кожним днем, наступним за Шабос». Слово «відрахувати» має той же корінь, що і єврейські слова «яскравість» і «сапфір». Таким чином, Всевишній як би говорить: «Я пошлю вам особливе яскраве світло в день суботи, світло, яке підніметься до більш високої святості».

Субота має дуже високий рівень святості, але це святість, яка є частиною навколишнього світу. Для того, щоб здійснилося перетворення і очищення емоційних якостей «тваринної душі» і спрямування їх на служіння Творцю, Всевишній дає сили вийти за межі світу і піднятися на рівень, більш високий, ніж субота. І Тора пише: «з кожним днем, наступним за Шабос», а не «з кожним днем, наступним за Песах», щоб висловити найвищу святість, яка дає силу здійснити духовну роботу днів рахунку оймера і підготуватися до отримання Тори в Шавуот.

Комментарии закрыты