В кінці тижневої глави Кі Тіса йдеться про те, що Моше-рабейну спустився з гори Синай і приніс другі скрижалі в День спокутування (Йом-Кіпур), коли Всевишній пробачив синів Ізраїлю. Тора говорить так: «Моше не знав, що світлосяйним стало його обличчя». Мудреці пояснюють: Моше удостоївся променів слави, коли він перебував у печері. Всевишній поклав Свою руку на його обличчя, як сказано: «І закрию Моєю рукою». На цей раз, коли Моше повернувся з гори Синай, його обличчя, освітлене Божественним Світлом, вселяло всім такий трепет, що «боялися підступити до нього». Євреї відчували такі благоговіння і повагу до Моше, що не тільки не наважувалися сперечатися з ним, як було в Єгипті, але навіть не могли стояти з ним поруч!

Коли Моше зійшов в перший раз, щоб отримати перші скрижалі, з ним сталося диво, що дозволяло йому обходитися без їжі і пиття. Оскільки ці скрижалі були чудодійними — Діяння Боже, Письмо Боже. Сталося диво, і його тіло не потребувало їжі і пиття. Вдруге, коли Моше відправився спокутувати гріх золотого тільця, він був до такої міри занурений в молитви і прохання про народ Ізраїлю, що не відчував потреб свого тіла і міг існувати без їжі і пиття. Втретє, прийшовши за другими скрижалями, він досяг такого високого духовного піднесення, що став ангелом, який за своєю природою не їсть і не п’є. І тільки в третій раз удостоївся Моше променів слави, як сказано: «світлосяйним стало його обличчя», а не після того, як він перший раз зійшов з гори після сорока днів, несучи перші скрижалі. Ці величні промені свідчать про фізичне очищення, коли на обличчі Моше відбилося світло душі. І це очищення відбулося на третій раз, коли тіло Моше очистилося до такої міри, що він досяг рівня ангела, бо Всевишній поклав свою руку на його обличчя, як сказано «І закрию Моєю рукою».

Явище Божественного Світла, що вперше проявилося на обличчі Моше, було відзначено і у пророків, які були після нього, і у інших великих синів Ізраїлю в пізніші часи. Якось Третій Любавичський ребе Цемах-Цедек, сидячи на фарбренгені, сказав своїм хасидам: «У Баала Шем-Това горіли свічки з льоду, а тепер навіть хасиди, що роками вивчають Талмуд і хасидизм, — холодні». Помовчавши, Ребе додав: «Баал Шем-Тов дуже любив світло. Одного разу трапилося так, що в учнів Баала Шем-Това не знайшлося достатньо свічок, щоб висвітлити синагогу. Знаючи любов свого вчителя до світла, вони були дуже засмучені. Увійшовши, Баал Шем-Тов сказав: «Євреям потрібне світло, моя робота — світити євреям!» Учні поскаржилися: «Ми змогли дістати тільки одну свічку». Тоді раббі Ісроель велів учням наламати з даху бурульок, поставити їх в свічники, піднести вогонь … І ці свічки загорілися!» Ребе Цемах-Цедек з особливою запалом проголосив: «В учнів Баала Шем-Това горіли і світили крижані свічки, а сьогодні у хасидів темно і холодно».

Онук Цемах-Цедека ребе Рашаб (П’ятий Любавичський ребе), розповідаючи цю історію, додавав: «Своїми словами дідусь запалив у хасидах незгасимий вогонь душі — «вогонь постійний, що не згасне!»

Комментарии закрыты