На цьому тижні в розділі Мішпотім читаємо про особливу заповідь. Тора наказує: «Три рази на рік повинно постати все твоє чоловіче населення перед лицем Володаря, Господа». За часів існування Храму кожна людина чоловічої статі у віці тринадцяти років і старше, яка жила в Ізраїлі і мала там ділянку землі, повинна була піднятися пішки в Єрусалим три рази на рік — на свята Песах, Швуес, Суккот.

Цікаво, що в Торі про заповідь паломництва до Єрусалиму написано три рази. Вперше про неї йдеться в сьогоднішній тижневій главі Мішпотім. Вдруге — в главі Кі Тісо. І утретє в главі Р’ей Книги Дворім. Не зовсім зрозуміло, чому Тора повторює цю заповідь тричі, в той час, як про деякі дуже важливі заповіді згадує тільки натяком. Може бути, просто тому, що в той час міцву паломництва було занадто важко виконувати. І, очевидно, ця заповідь повторюється в Торі знову і знову, щоб підкреслити, наскільки вона важлива.

Уважно прочитавши всі три вірші, в яких формулюється ця заповідь, можна виявити щось цікаве. У главі написано: «Три рази на рік … перед обличчям Володаря, Господа». Тобто паломництво відбувається для того, щоб побачити Володаря, Господа. Відомо слово Адон (Володар) — з молитви «Адон олам» (Володар Світу), яка читається щодня.

Вдруге ця заповідь написана в главі Кі Тісо такими словами: «Три рази на рік має постати вся чоловіча спадщина перед обличчям Володаря, Господа Бога Ізраїлю». Тут Тора додає «Бог Ізраїлю», вказуючи на те, що Він не тільки Володар світу, а й підкреслює, що у людини існують особливі відносини з Богом, Він — Бог народу Ізраїлю.

Втретє в главі Р’ей йдеться: «Тричі на рік нехай з’явиться все чоловіче твоє населення перед Господом, Богом твоїм». Тут Тора говорить, що людина приходить, щоб побачити Господа, Бога Всевишнього», вказуючи на особисті відносини людини з Всевишнім.

Отже, говорячи про цю заповідь, Тора називає Бога трьома різними «титулами»: Володар, Бог Ізраїлю і Господь Бог твій. Відомо, що жодне слово в Торі не записане просто так. І є пояснення того, чому в цих трьох віршах Всевишній іменується саме так.

Першим, хто назвав Бога Володарем, був Авраам. У Талмуді сказано: «З того дня, як Всевишній створив світ, не було людини, який називав Всемогутнього Володарем, поки не прийшов Авраам». Він був першим, хто відкрив, що у цього світу є Володар, який володіє ним безроздільно.

Ім’я «Бог Ізраїлю» вперше зустрічається в мові Якова. Відразу після історії з ангелом, який дав йому ім’я Ізраїль, Тора розповідає в розділі Ваішлах, що Яків побудував жертовник «і назвав він його: Бог — є Бог Ізраїлю «. Раші коментує цей вірш:» Той, Хто є Бог — Святий, Благословенний Він , — Він Бог мій, а моє ім’я — Ізраїль «.

Ім’я «Господь Бог твій» ми знаємо з Десяти заповідей, які Всевишній починає зі слів «Я, Господь, Бог твій».

Чому ж Тора хоче навчити?

Підніматися в Єрусалим означає не тільки фізичну дію, але і більш того — це духовне піднесення. Людина протягом свого життя повинна підніматися з однієї сходинки на іншу, завжди повинна рухатися вперед. Людина починає свої відносини з Богом як з Володарем світу. Але справжньою метою є досягнення того рівня духовної досконалості, яка відповідає словам «Я — Господь, Бог твій»! Необхідно в кінцевому підсумку досягти особистих відносин з Богом! Коли людина може звернутися до Нього особисто. І бути впевненою, що Всевишній чує її і слухає її молитви, страждає від її болю. І радіє її щастю.

Комментарии закрыты