В нашій тижневій главі  Р’ей Тора розповідає про заповідь цдоку (благодійність) «Якщо буде серед тебе вбогий, один із братів твоїх  у одній  із брам твоїх на твоїй землі, яку Господь, Бог твій, дає тобі, не роби жорстоким  свого серця , і не стискай своєї руки  перед твоїм братом жебраком. Але відкривай руку твою йому, і давай йому в борг у міру потреби його, чого бракує йому ». Раші уточнює: «Відкрий руку твою йому -навіть багаторазово». І далі: «Давати ти повинен йому, і хай не нарікає серце твоє коли даєш йому. Бо за це благославить тебе Господь, Бог твій,  у всіх справах  твоїх, і в усьому до чого докладешь  руки своєї. Тут Раші додає: «Давати ти повинен йому навіть сто разів».

З наведених віршів і коментарів випливає, що заповідь про благодійність, крім поведінки давати біднякові цдоку «в міру потреби його, чого бракує йому», так само зобов’язує нас робити це з доброї волі, від чистого серця, шанобливо, проявляючи розуміння і участь в болях і справах нужденного  … Хвилиночку, а хіба спосіб виконання заповіді є її частиною? Може це тільки доповнення до Міцви? Якщо я дав цдоку  без особливої ​​привітності на обличчі, чи виконана мною заповідь у всій її повноті?

Звичайно, мова тут не про те, хто дає милостиню зі злим виразом обличчя, принижуючи тим самим  бідняка, або про людину, яка хизується тим, що дає милостиню бідним. Рамбам пише про таких людей, що навіть якщо вони пожертвували бідним «тисячу золотих», все одно це не записується їм в заслугу, не рахується виконанням заповіді. І вірші нашої тижневої глави доводять, що доброзичливість це невід’ємна частина міцви, її суть і основа!

Різниця між велінням «відкривай руку твою йому» і велінням «і давай йому» полягає в тому, що в першому випадку йдеться про того хто дає цдоку, а в другому — про   бідняка який її приймає. «Відкривай руку твою йому» — це звернення до до того хто дає , до його почуттів, його відношенню до виконання заповіді, це заклик робити щедрі пожертви. У той час як «І давай йому» говорить про техніку виконання заповіді, про те, що це акт благодійності для бідних. Тора вказує на недобрі почуття, які можуть відчувати окремі люди, зобов’язані давати милостиню. І тому сказано «Не роби жорстоким  свого серця , і не стискай своєї руки ».  Не відчувайте себе незручно при цьому, а зробіть  це з приємним виразом обличчя «Відкривай руку твою йому», подавай милостиню щедрою рукою, з відкритим серцем, без негативних емоцій. «Навіть багаторазово» — Навіть якщо ви зобов’язані надати благодійну допомогу більш ніж один раз, робіть це з добрими почуттями , щедро, від щирого серця. «Давай йому в борг у міру потреби його, чого бракує йому» -тому що ці душевні пориви і такий спосіб давати цдоку, і складають власне, сутність заповіді про благодійність.

А в наступних віршах Тора вже не займається емоціями, і відчуттями  того хто дає, але зосереджує увагу на самому акті благодійності.  Навіть якщо ти людина, яка за своєю природньою схильністю  хотіла  би уникнути прояву благодійності ( «І зло подивиться твоє око на твого брата жебрака») , тим не менш заповідано … «Давати ти повинен йому …» — Навіть якщо робиш це без добрих спонукань. Бідняк потребує ваших грошей, вашої  цдоки, навіть якщо ви насправді не робите це охоче і з теплими почуттями. Але для того хто  неохоче жертвує Раші вже змушений пояснювати: «І давай йому — навіть сто разів». Давай милостиню бідним багаторазово, навіть якщо просять знову і знову! І тоді, його Тора, «благословить тебе Господь, Бог твій, у всіх справах твоїх і в усьому до чого докладешь  руки своєї.» Так, така людина  не даватиме милостиню, якщо їй  не пообіцяють, що це принесе їй вигоду. Їй  потрібно благословення від Бога — в нагороду за благодійність, і Тора це робить, щоб переконатися, що бідні отримують те, чого вони потребують … Але, звичайно це не правильний підхід до виконання заповіді благодійності, так доводиться робити  через відсутність вибору. Правильний же підхід висловлюється  в перших віршах, тих, в яких розкривається щедрість душі того хто дає: «Відкривай руку твою йому». Благодійність вимагає щедрості і доброзичливого виразу обличчя. Важливо не тільки саме вчинення дії, але і манера, з якою даються пожертвування.

Коли Тора говорить нам вперше про заповіді милосердя, заповіді благодійності для бідних, вона так само вказує, як її виконати. Тора вчить давати цдоку, максимально проявляючи щедрість і доброту своєї душі. Благодійність повинна супроводжуватися виразом теплих почуттів, участі та розуміння по відношенню до бідних. І добра посмішка при передачі цдоки — це не додаток до благодійності, але невід’ємна частина самої заповіді. А нагорода за її належне виконання висока, як сказано: «Наступний за справедливістю і милосердям (ці слова можна зрозуміти і так: той хто шукає будь-яку можливість для виконання заповіді про цдоку) знайде життя, справедливість і шану.

Комментарии закрыты