В Песах кожен єврей повинен виконати заповідь: випробувати на собі Вихід з Єгипту. Недостатньо пам’ятати про Вихід — це відбувається кожен день. Але в Песах єврей повинен «бачити себе, якби він сам вийшов з Єгипту», він повинен пережити це, відчути, як ніби він сам був рабом і вийшов на свободу. Кращий спосіб випробувати що-небудь — це смакові відчуття, отримані під час їжі. Коли людина їсть мацу, вона реально відчуває, що це «хліб бідності». Коли вона мало не ламає зуби об твердий лист маци, коли в роті багато подряпин від гострих країв сухих опрісноків, а шлунок постійно болить, насилу справляючись з незвичною їжею, — тільки тоді вона може в повній мірі випробувати, що відчували сини Ізраїля, коли вони були рабами і їли «хліб бідності»! Коли людина їсть гіркі трави і з її очей котяться сльози, тоді вона реально може зрозуміти страждання єврейського народу, і тільки тоді вона повною мірою може відчути радість виходу на свободу. Ці переживання увійдуть в її плоть і кров. Ось чому всі заповіді свята Песах пов’язані тільки з їжею.

Пасхальна маца вчить, що їжа є найкращим засобом для передачі свого досвіду наступному поколінню — хто не пам’ятає фаршировану рибу бабусі? І дійсно, у багатьох сім’ях на Песах готують і їдять страви, які готувала бабуся. І це підтримує їх зв’язок з народом Ізраїлю набагато більше, ніж що-небудь інше. Запах їжі нагадує забуте і повертає додому, в іудаїзм.

Якщо треба зміцнити єврейську самосвідомість дітей, необхідно додати в сімейне меню єврейські страви. І тут відкриваються великі можливості: адже завжди є, що додавати, і це так смачно і по-єврейськи. Кошерного і веселого Песаха.

Комментарии закрыты