Талмуд розповідає, що одного разу раббі Хія побачив, як раббі Йєошуа бен Леві біг по вулиці з якоюсь ганчіркою на голові, поспішаючи відвести свого онука до школи (хоча зазвичай він одягався дуже акуратно і носив головний убір, більш відповідний його статусу). Раббі Хія поцікавився причиною такої незвичайної поведінки: «Що трапилося? Куди ти так поспішаєш?» Відповів раббі Йєошуа, що в священних книгах написано: « І розкажи це синам твоїм та синам твоїх синів … в день, коли стояв ти перед лицем Господа, Бога твого, при Хореві ». З цих слів стає зрозуміло, що кожен дід, який вчить внука Торі, піднімає його до духовного рівня Синайського одкровення, як би піднімається разом з ним на гору Синай, щоб отримати Тору від Самого Всевишнього. Талмуд завершує цю історію згадкою про те, що з того дня раббі Хія, під враженням від слів раббі Йєошуа бен Леві, не сідав снідати, поки не відводив свого онука до школи…

У сьогоднішній тижневій главі Ваєхі розповідається про те, як Яків розмовляє зі своїми онуками, Менаше і Ефраїмом, і благословляє їх. Цікаво, що раніше нічого про взаємини між дідом і онуками не зустрічається в Торі. Нічого невідомо про те, як ставився Авраам до свого онука Якова, або Іцхак до своїх онуків, яких у нього були десятки. Яків каже Йосефу: «Побачити обличчя твоє не думав я, але ось дав бачити мені Бог також і потомство твоє». Потім він поклав руки на голови онуків і благословив їх: «Ангел, що рятує мене від усякого лиха, нехай благословить цих юнаків! І назветься в них ім’я моє й ім’я моїх батьків, Авраама і Іцхака! І, подібно до риб, примножиться серед народів землі! Ангел, що рятує мене від усякого лиха, нехай благословить цих юнаків». Яків не тільки благословив їх, але і проголосив, що для нього онуки близькі і дорогі, як і власні діти. Звідси виводиться правило «Сини моїх синів як мої сини».

У чому ж полягають обов’язки діда по відношенню до онуків?

Талмуд перераховує обов’язки батьків по відношенню до своїх дітей. Батько повинен зробити своєму синові обрізання, як Авраам обрізав сина свого Іцхака. Крім того, в разі, якщо першим народжується хлопчик, батько повинен подбати про виконання заповіді викупу первістка; батько зобов’язаний навчити сина Торі, одружити його, дати йому професію і навчити його плавати.

А в чому ж полягають обов’язки бабусі і дідусі по відношенню до своїх онуків? Крім, звичайно, дарування ханука-гелт і шалахмунес на Пурім, допомоги в догляді за онуками, коли батьки зайняті на роботі, подарунків на свята і дні народження, солодощів і суботніх трапез, і всього іншого, що абсолютно очевидно в відносинах між близькими родичами. Суть питання в тому, до чого зобов’язує Тора? Так, познайомившись з історією раббі Хії, можна сміливо робимо висновок, що дід не зобов’язаний платити за обрізання свого онука, вчити його плавати або одружувати. Але у діда є єдиний обов’язок — він повинен вчити свого онука заповідям, дати йому духовне виховання і подбати про те, щоб онук навчався там, де є мудрі вчителі, здатні навчити дитину Торі!

Цікаво, що на початку тижневої глави мова йде про онуків Якова, а в кінці, перед завершенням Книги Брейшіс, в перший раз читаємо і про правнуків. Тора говорить про правнуків Йосефа: «І побачив Йосеф від Ефраїма синів третього покоління, також сини Махіра, сини Менаше, народилися на колінах Йосефа». Цей вірш підтверджує, що Йосеф удостоївся благословенного щастя, якого хотів би для себе кожен дідусь — няньчити своїх правнуків. Чому ж Тора описує це словами «народилися на колінах»? Раші каже в коментарі: «Він ростив їх, виховував на своїх колінах». Любавічського Ребе, погоджуючись з коментарем Раші, призводить до нового розуміння цього вірша: прадід, алтер зейде, теж повинен навчати своїх правнуків Торі! Отже, наш борг, поки дихаємо, — дбати про духовну освіту своїх нащадків. Якщо навчання внука заповідям порівнюється з Синайським одкровенням, то вивчення заповідей з правнуком, тим більше символізує передачу їх з покоління в покоління.

Все про що говорилося вище, показує, що і на нас покладена відповідальність за долю нашого майбутнього покоління! І нам потрібно думати вже сьогодні, що одного разу прийде день, коли ми зможемо сказати, що досить зробили для своїх нащадків, і тепер наші діти повинні взяти на себе відповідальність за своїх дітей і онуків! Бажаємо всім нам, ще досить молодим сьогодні, щоб настав щасливий день, коли будемо повністю присвячувати себе навчанню своїх правнуків! І не сумніваємося, що будемо робити це з превеликим задоволенням!

Комментарии закрыты