У главі, яку відкриває Тора на цьому тижні, знаходимо імена дружин трьох чоловіків: батька, сина і внука. Перший з них Амрам, батько Моше, про нього йдеться що він одружився на Йохевед (завдяки цьому ми знаємо ім’я матері Моше). Другий — Аарон — первосвященик, син Амрама і брат Моше. Тора розповідає, що він одружився на Елішевє, сестрі Нахшона. І третій — Елазар, син Аарона-первосвященика, онук Амрама. Тора говорить, що він одружився на одній з «дочок Путіеля» (він же Ітро). Ці жінки являють три типи, про які говорить Мішна: красиві, знатні і добропорядні.

Дружина Амрама Йохевед була головною повитухою в народі Ізраїлю. Ця робота вимагає повної самовіддачі, а значить — відмова від особистого життя. Адже допомога породіллі може знадобитися в будь-який час, а кожна хвилина зволікання може коштувати життя. Ніде не написано, що Йохевед була некрасива або неродовита, але відома вона була, головним чином, завдяки своїм добрим справам. І в цьому полягала її велич.

Аарон одружився на Елішеві, розповідає Тора і відразу ж підкреслює: її велич в тому, що вона була дочкою Аминадава і сестрою Нахшона, який при переході через Ям Суф перший стрибнув у море. І всі вони походили з коліна Йегуди — коліна царів. Знову ж таки, це не означає, що у неї не було позитивних якостей. Тора вважає за потрібне повідомити саме те, що вона походить зі знатної і шанованої сім’ї.

Звернемося до третьої пари. Елазар, син Аарона, одружився на одній з дочок Ітро. Моше також одружився з дочкою Ітро — Ципорою, про яку йдеться в Торі, що вона була дуже красивою жінкою. Ми не знаємо імені дружини Елазара, знаємо лише те, що вона була з дочок Путіеля. Не виключено, що Тора називає Ітро Путіелем (на івриті це пов’язано зі словом «краса») для того, щоб підкреслити, що його дочки були дуже гарні, і в цьому полягало їх головне достоїнство.

Таким чином, єврейська традиція стверджує, що найважливішою рисою майбутньої дружини є краса, родовитість і добродіяння. Якщо єврей знаходить в своїй обраниці хоча б одну з цих переваг, то це вже є достатньою підставою для вступу в шлюб із нею.

У своїх працях Любавичський Ребе неодноразово підкреслює, що Ізраїль «вступив у шлюб» з Творцем. Всевишній — це наречений, а громада Ізраїлю — наречена. І потрібно знову і знову переконувати «юнака» вибрати саме нас. Кожен віруючий хоче стати обранцем Божим, тому йому необхідно зробити все, щоб бути зарахованим до цих трьох категорій гідних наречених. Перше достоїнство — краса. Пізнаючи Тору, відкриваємо для себе красу іудаїзму і стаємо красивими в очах Всевишнього. Друге достоїнство — добре серце і позитивні риси характеру. Що означає виконання якомога більшої кількості заповідей і здійснення численних добрих справ.

Але є одна перевага, яка дається без особливих зусиль. Це родовитість, бо кожен син або дочка Ізраїлю — нащадок Авраама, Іцхака і Якова. Отже, володіючи цією якістю, можна не сумніватися, що Бог прийме кожного з любов’ю. І все ж, прагнучи до єднання зі Всевишнім, потрібно постійно вдосконалювати хоча б ще одне з двох інших згаданих достоїнств.

Комментарии закрыты