На цьому тижні ми читаємо главу «Ваєце», з якої дізнаємося, що Яків вирушив в Харан. Він втік з рідного дому через брата Ейсава, який хотів убити його. До того ж, він повинен був одружитися, і мати вирішила, що наречену треба шукати в її родині в Харані.

Яків здійснював свій шлях на самоті. Сонце зайшло, і він був змушений зупинитися на нічліг мало не посеред дороги (як ми знаємо, це місце виявилося не простим, а найсвятішим — це була гора Морія, на якій згодом були побудовані Єрусалимські Храми). Яків поклав камені навколо своєї голови і заснув. А потім він побачив свій знаменитий сон — сходи, по якій піднімалися і спускалися янголи.

Це знають всі, але не всі звертають увагу на цікаву деталь сну Яківа. Сказано, що ангели піднімалися і спускалися, тобто йшли спочатку вгору, а потім вниз. Цілком очевидно, що місце ангелів на небесах. Тому, за логікою речей, вони повинні були спочатку сходити вниз і потім вже йти вгору! Місце людини на землі, тому він спочатку піднімається по сходах, а потім спускається, але ангели знаходяться на Небесах, вони повинні були спуститися вниз і тільки потім підніматися вгору.

Раші коментує цю дивину так: «Ангели, що супроводжували його на Землі Ізраїлю, не виходять за її межі, і тому вони зійшли на небо. А замість них спустилися інші ангели, щоб супроводжувати його за межами Землі Ізраїлю».

У кожної людини є ангели, які охороняють її. Про це говорить цар Давид в своїх псалмах: «Бо ангелам Своїм заповів Він про тебе — охороняти тебе на всіх твоїх дорогах. На руках вони будуть нести тебе, щоб не спіткнулася об камінь нога твоя».

Звідки беруться янголи, які супроводжують нас? Любавичський Ребе в одній зі своїх бесід пояснює, що є два типи ангелів. Одні ангели вічні, як ангел Міхаель, який є покровителем і опікуном народу Ізраїлю. Це дуже «старий» ангел, адже він був створений під час шести днів Творіння. У нас також є Габріель — ангел справедливості і строгості, і ангел Рефоель, що прийшов зцілити Авраама (Всевишній посилає його до хворих для лікування і полегшення їх страждань). Але є ще один тип ангелів, які створюються на короткий час. Можна сказати, що це ангели, які охороняють кожну людину, і цих ангелів «створюємо» ми самі. Виконає людина одну заповідь — Бог дасть їй одного ангела, виконає дві заповіді — Бог дасть їй двох ангелів.

Той, хто виконує одну заповідь, створює собі одного захисника. Виконання заповідей призводить до створення у вищих світах не просто ангела, але доброго ангела, який сприяє цій людині. Це означає, що кожен раз, виконуючи заповідь, людина створює ангела, який потім підштовхує її до виконання іншої заповіді.

Який урок можна винести з цього? Праотець Яків бачив своїх ангелів-хранителів, ми ж не удостоїлися їх побачити. Однак треба пам’ятати, що ніхто в цьому світі не самотній. Навколо людини є ціла спільнота ангелів, які охороняють її, куди б вона не пішла. Тільки, будь ласка, давайте спробуємо не розігнати їх!

Комментарии закрыты