Ми добре пам’ятаємо розказану в Торі історію про одну старшу сестру, яка була «добрим знаком» для свого молодшого брата. Це історія Моше-робейну, якого мати змушена була залишити на березі Нілу. Хто сприяв його порятунку? Старша сестра Міріам, здалеку спостерігала за ним і оберігала його до тих пір, поки дочка фараона не забрала немовля.

Взагалі-то багато чоловіків хотіли б, щоб первістком в їхній родині був саме хлопчик. Але Талмуд розповідає нам, що рав Хасида (який жив у другому столітті нової ери), у якого були і хлопчики і дівчатка, сказав, що віддає перевагу дочкам, ніж синам. Рав Хасида говорить «спочатку дівчинка — це добрий знак для її молодших братів, бо вона буде виховувати їх і захищати від сглазу».

На цьому тижні ми підійшли до глави Ваішлах, в якій розповідається про те, як праотець Яків повертається з Харана в Землю Ізраїлю. Перед ним постає проблема зустрічі з Ейсавом і його чотирма синами. Про те, як Яків знову повинен шукати собі притулок, після того, що сталося з Діною і Шхемом, і про те, як на шляху в Ефрат «народжувала Рахель і тяжкі їй були пологи її».

В оповіданні про ці події увагу привертає цікавий вірш: «Не бійся, бо також і це тобі син!» Здається дивним, що під час настільки важких пологів, в найкритичніший момент акушерка каже рожениці: «Не турбуйся, це теж хлопчик». Що ж означають ці слова? Очевидно, що за бажанням народити сина ховається щось більш глибоке.

Талмуд говорить, що наші праматері були пророчицями і знали, що від Якова почнуться 12 колін Ізраїлю. У Леї, що стала першою дружиною Якова, було шість синів від Якова, і Рахель хотіла удостоїтися того, щоб і у неї були сини від нашого праотця, які стануть родоначальниками двох колін. Саме тому, коли Рахель народила свого першого сина, то «нарекла йому ім’я Йосеф, кажучи: «Та додасть Господь мені сина ще одного». В цьому причина такого гарячого бажання народити сина праотцю Якову у нашій праматері Рахелі!

У світі існує багато релігійних течій і соціальних груп, в яких люди вважають за краще, щоб у них народжувалися тільки хлопчики, в більшій мірі це викликано економічними причинами. Крім того, в деяких випадках важливу роль для батька сімейства відіграє те, що син буде все життя носити його прізвище, на відміну від дочки.

Талмуд розповідає, що народження дочки призвело до розгубленості раббі Шимона, сина раббі Іуди а Носі (укладача Мішни). І тоді раббі Іуда а Носі сказав своєму синові на втіху: «Народження прийшло у світ!» Раші пояснює: якщо народжується дівчинка, то поспішить принести потомство.

Існує і ще одна дуже важлива причина, що «спочатку дівчинка — це добрий знак для хлопчиків». І основа цієї причини лежить в тому, що покірне «прийняття ярма Небес» є характерною духовною особливістю дівчаток. Вони зазвичай відрізняються великим смиренням, менш конфліктні, ніж хлопчики. Тому, коли дочка є першою дитиною в родині, вона прокладає шлях, який вказує на необхідність послуху батькам, і молодші брати слідують її прикладу.

Який висновок можна зробити зі сказаного? Любавичський Ребе в одній зі своїх бесід пояснює, що починати служіння Всевишньому, робити перші кроки на шляху до віри і виконання заповідей, потрібно так, як це робить дівчинка. «Спочатку дівчинка» — мається на увазі смирення і прийняття ярма Небес, — «я виконаю волю Всевишнього, незалежно від того, розумію або не розумію, і тільки потім буду проявляти чоловічі риси характеру, які є в кожному з нас: почну задавати важкі запитання, спробую розібратися, що до чого». Однак основним повинно бути беззастережне прийняття влади Небес, яке гарантує, що зв’язок з Богом буде тривати вічно. Адже коли людина будує свої відносини з Богом, коли служіння Творцю спирається на визнання Його абсолютної влади, в такому випадку той, хто обрав цей шлях, завжди буде залишатися з Всевишнім.

І в нашому житті, серед наших друзів можна знайти приклади, що підтверджують сказане. Коли першим до віри звертається чоловік, то в багатьох випадках йому не вдається змінити ситуацію і повести за собою всю сім’ю. Але в тому випадку, коли «спочатку дівчинка» — коли жінка перша вступає на шлях віри і виконання заповідей, то «це добрий знак» для чоловіків, бо абсолютно ясно, що, нарешті, вона приведе їх до істинної віри і самовідданому служінню Всевишньому.

Комментарии закрыты