У тижневій главі Вайєйшев розповідається про сни, які бачили ув’язнені фараоном головний виночерпій і головний пекар. Виночерпію Йосеф дав таке тлумачення його сну: «Через три дні підніме фараон твою голову, і верне тебе на твоє місце, і ти даси чашу фараона в руку йому. За звичаєм, як і раніше, коли ти був його виночерпієм». Головному пекареві, розтлумачивши його сон, Йосеф передбачив сумну долю: «Через три дні повісить фараон тебе на дереві і клювати буде птах твою плоть». Що ж вказало в цих снах Йосефу на настільки полярне тлумачення їх?

Відповідаючи на це питання, згадаємо, що тижнева глава Вайєйшев близька до 19 Кіслєва — свята, відомого як Новий рік Хасидизму! Воно встановлене в пам’ять про звільнення з ув’язнення в 1798 році Альтер Ребе — раббі Шнеура-Залмана з Ляд.

Любавичський Ребе часто цитував коментарі великого мудреця раббі Іцхака Лурії (Арізеля) на вірш «І дні ці пам’ятні та святкові». «Згадуючи ці дні, — пише Арізель, — ми оцінюємо їх значення для сучасності, і тоді святкуємо їх, бо вони дійсно чудові».

Так і з настанням свята 19 Кіслєва треба згадувати про диво звільнення Альтер Ребе з в’язниці і отримувати з цього певний урок. Як відомо, раббі Шнеура-Залмана (Альтер Ребе) ​​переслідували і заарештували за поширення хасидизму. А завдяки його звільненню з в’язниці було отримано підтвердження зверху, що поширення вчення необхідно. Це і стало прямим наслідком виходу на свободу Альтер Ребе.

Тепер слід зрозуміти, в чому полягає внутрішній зміст звільнення, переходу від перебування у в’язниці до стану вільної людини. Любавичський Ребе пояснює, що мудреці порівнюють перебування у вигнанні зі станом сну: «Прокинься, чому спиш ти, о Бог!» А порятунок — це неспання: «Але піднісся, немов від сну, Господь, немов велетень, пробуджений від вина».

У молитві Мусаф свят Пейсах, Швуес, Суккос говориться: «І за гріхи наші ми були вигнані зі своєї країни і опинилися далеко від нашої землі. І позбавлені ми можливості приходити в Храм, щоб постати і схилитися перед Тобою «. Різниця в духовному житті між часом існування Храму і періодом вигнання прирівнюється до відмінності між людиною у в’язниці і на волі. Коли людина перебуває у в’язниці, вона не позбавляється всіх своїх сил, але не може їх реалізувати, її внутрішні сили не активні — вони «дрімають». Вихід на свободу дає людині можливість використовувати свої сили, весь свій потенціал в повній мірі. Людина прокидається і переходить в стан, коли її сили не просто починають діяти, а можна їх активно використовувати і реалізовувати.

19 Кіслєва, день звільнення Альтер Ребе, повинен завжди залишатися пам’ятним. Необхідно усвідомити те, чому вчить ця подія. Ребе дає сили, благословляє. Невже ці сили знаходяться не на волі, а у в’язниці, уві сні, у вигнанні? Варто заглибитися в самоаналіз і спробувати знайти відповідь на це питання. І тоді знайдеться пояснення такої різниці між снами головного виночерпія і головного пекаря. Коли Йосеф почув від виночерпія, що уві сні той видавив виноград, він витлумачив цю дію як вихід з в’язниці. Так як він, виночерпій, використовує закладений в ньому потенціал, — значить, зможе вийти на свободу. Головний пекар в своєму нічному видінні всього лише надає фараону гарне обслуговування, але не реалізує ніякої потенційної сили або можливості вийти з в’язниці.

Який можна зробити висновок для себе? Якщо не видавлюємо нашому Царю — Всевишньому — «виноград в чашу», а просто подаємо Йому «хліб», то сили, закладені всередині наставником і вчителем Ребе, продовжують перебувати у в’язниці. Давайте звільнимо їх! Випустимо себе з в’язниці! Реалізуємо той потенціал, який є! І нехай на шляху до Позбавлення супроводжує успіх!

Комментарии закрыты