19 травня Асоціацією суддів господарських судів України на базі Одеського апеляційного господарського суду була проведена Всеукраїнська науково-практична конференція під назвою «Основні новели проекту Господарського процесуального кодексу України та перспективи їх застосування у судовій практиці». В конференції прийняли участь судді, практикуючи юристи та адвокати майже з всієї країни та представники наукової еліти Київської, Одеської, Харківської та Маріупольської правових шкіл. Мета конференції — вивчення, обговорення та підготовка пропозицій, які в подальшому будуть враховані в прийнятті нового Господарського процесуального кодексу України.

Перші суди з господарських питань виникли в державі завдяки Одесі — у 1808 році одеські купці звернулися до влади з проханням розробити систему розглядання їх спірних комерційних питань. З тих пір господарські суди ці питання й вирішують. Але, мабуть, настав час писати новітню історію. Президентом Порошенко внесений на розгляд Верховної Ради законопроект №6232, згідно з яким вносяться зміни до трьох основних процесуальних Кодексів України. Найбільш глобальні зміни чекають саме систему господарського судочинства. Тому в Одесі Асоціацією суддів господарських судів України на базі Одеського апеляційного господарського суду була проведена Всеукраїнська науково-практична конференція під назвою «Основні новели проекту Господарського процесуального кодексу України та перспективи їх застосування у судовій практиці».

Наталія МОРЩАГІНА, голова Асоціації суддів господарських судів України
Концепция и посыл разработчиков заключаются в том, что сегодня судья является фактически арбитром, он не должен выполнять функции следователя. То есть будут ограничены полномочия судей по истребованию каких-либо документов и доказательств. Введены новые правила обеспечения исков, изменен институт обеспечения доказательств, усилена ответственность участников судебного процесса за процессуальные нарушения, за злоупотребление своими правами, в частности. То, что касается апелляционной инстанции, то у нас изменились сроки обжалования, изменился порядок подачи апелляционных жалоб. Соответственно, наиболее существенно спорная, болезненная позиция для представителей апелляционных судов — это то, что решения судов будут пересматриваться только в части на основании доводов, указанных в апелляционной жалобе.

Змін дуже багато, торкаються вони також і нових форм судочинства, і підходів до підвідомчості справ, змінюються строки розгляду справи. Обговорити весь масив нововведень, висловити свої пропозиції щодо них зібралися в Одесу науковці, практикуючі судді та юристи з усієї країни. Також в конференції, присвяченій новелам процесуального кодексу прийняли участь судді Вищого господарського суду України.

Тетяна ДРОБОТОВА, суддя Вищого господарського суду України
Без змін нема прогресу. Я пропоную плідно попрацювати сьогодні, оскільки об’єктивно від цього залежить наше завтра. 

Олег ПОДЦЕРКОВНИЙ, завідувач кафедрою господарського права і процесу НУ «ОЮА»
Науковці оцінюють нові положення як дуже суперечливі. І розглядають ці положення з оглядом на те, яким чином буде розвиватися господарське судочинство. Тому що господарські суди — це елемент економічної системи. Якщо вони будуть працювати погано, то, звісно, ні про який розвиток економіки, ні про яку інвестиційну активність бути мови не може. 

Володимир УСТИМЕНКО, директор Інституту економіко-правових досліджень НАН України
Чем отличался всегда хозяйственный процесс? Тем, что он был всегда достаточно прост, эффективен и быстр. Поэтому и иностранные инвесторы, и отечественные предприниматели отзывались о хозяйственном процессе как о процессе, который им позволяет наиболее эффективно защитить свои права. 

Тетяна ВАСИЛЬЧЕНКО, суддя Господарського суду міста Києва
Чтобы те изменения, особенно в рамках доказательства, введения новых способов доказательства тех, же свидетелей не привели к тому, что мы будем годами слушать дела. А это может привести и к ликвидации предприятий, а на них работают люди. Ну, вот из такой позиции я буду исходить сегодня.

Олексій БРИНЦЕВ, заступник голови Господарського суду Харківської області
В целом я позитивно оцениваю проекты новых кодексов, хозяйственного процессуального кодекса в частности. Так как считаю, что в них есть решение очень многих назревших проблем. При этом в них есть моменты, которые вызывают вопросы, и об одном из таких моментов я хочу сегодня выступить. Этот момент касается способов защиты права. 

Всі ці та інші зміни до Господарського процесуального кодексу, передбачені законопроектом, потребують всебічного обговорення — до такого висновку прийшли учасники конференції.

Наталія МОРЩАГІНА, голова Асоціації суддів господарських судів України
Фактически созданы новые процессуальные правила, и это по своей сути, по своей структуре совершенно новый Хозяйственный процессуальный кодекс.  

Вікторія РЄЗНІКОВА, професор кафедри господарського права КНУ ім.Шевченка
Хотілося б, щоб сьогоднішній захід закінчився пропозиціями або підсумковим документом, до яких дослухається законодавець, і буде доопрацьований наш Господарський процесуальний кодекс. Треба зізнатись, це революційний документ. Новели заслуговують на увагу. Все нове дається складно. І тому працювати, працювати і ще раз працювати. 

Учасники Всеукраїнської науково-практичної конференції під назвою «Основні новели проекту Господарського процесуального кодексу України та перспективи їх застосування у судовій практиці» плідно працювали в Одесі 19 травня — з надією, що їх зауваження і пропозиції будуть імплементовані та знайдуть своє відображення у новому Господарському процесуальному кодексі України.

Комментарии закрыты