Для одеської громади Хабад, як і для усієї світової спільноти Хабад, Новий Рік хасидизму — таке ж важливе свято, як і Рош а-Шана, єврейський Новий Рік. З історії відомо, що засновник хасидизму раббі Ісраель Баал-Шем-Тов у першій половині ХVIII століття розкрив своїм послідовникам містичне вчення Тори, яке до тої пори було доступним лише для обраних каббалістів. Ця робота була продовжена його наступником раббі Дов-Бером, відомим як «Магід з Межерича». Раббі Шнеур-Залман з Ляд, учень раббі Дов-Бера, пішов значно далі своїх попередників й доніс вчення хасидизму до широких верств єврейства Східної Європи. Більш того, раббі Шнеур-Залман або Алтер ребе заснував новий шлях вчення — Хабад. Це філософія і система вивчення, що зробила абстрактні концепції містицизму раціонально відчутними і практично застосовними в повсякденному житті. Кожного року дев’ятнадцяте число місяця кіслЕв за єврейським календарем або 27 листопада у цьому році — відзначається як Новий Рік хасидизму. У цей день в 1798 році засновник хасидизму Хабад — раббі Шнеур-Залман з Ляд — був випущений на свободу після ув’язнення протягом 53 днів в Петропавлівській фортеці.

Яков НАЙМАРК, рабин
Дали донос на ребе, что он помогает турецким властям, а он посылал деньги бедным людям Израиля. Сказали, что он помогает врагам Российской империи.

Подія 19 кіслева була не просто особистим звільненням раббі Шнеура-Залмана, вона стала свого роду вододілом в історії хасидизму, сповістивши початок періоду розкриття «внутрішньої» Тори.

Яков НАЙМАРК, рабин
Этот день, когда Ребе вышел из тюрьмы, когда дали согласие на то, что он может продолжать распространять свои труды  — и сегодня мы видим, что уже сотни тысяч людей с новым взглядом на мир, стали его последователями — это как согласие свыше, что можно продолжать, идти дальше, идти вперед.

Свій особливий Новий Рік хасиди відзначають вже 220 років поспіль, відзначали й в Радянському Союзі, хоча це було дуже небезпечно.

Залман СТАМБЛЕР, рабин
Мы должны были это делать подпольно. Посылали детей оповестить, что собираемся. Приходили вечером небольшими группами, одновременно собраться нескольким десяткам людей было невозможно, опасно, так сказать. Молодые слушали, старшие рассказывали, говорили «Лехаим», это сближало, вдохновляло и мы продолжали дальше.

19 кіслева вважається днем народження хасидизму, моментом, коли йому було дозволено, покинувши материнське лоно «таємного вчення», з’явитися на світ і проявитися як частини вчення Тори і практики іудаїзму. Як і в Рош а-Шана, хасиди Хабаду всього світу бажають один одному 19 кіслева гарного року в вивченні хасидизму і шляхах хасидизму й запису в книзі життя, скріпленого печаткою.

Комментарии закрыты