Акціонерне товариство  «Одесаобленерго» — одна з найбільших енергопостачальних компаній України. Тут працюють тисячі висококваліфікованих фахівців, щоб Одеський регіон безперебійно, в цілодобовому режимі, був забезпечений енергією. Тим самим світлом, як його прийнято називати в побуті, без котрого практично немислиме життя сучасної людини. Територія, на якій компанія здійснює свою діяльність, становить 33,6 тис. кв. км (5 з половиною відсотків території України). Акціонерне товариство «Одесаобленерго» забезпечує електропостачанням приблизно 5% населення України.

Снігу по коліна, повалено більше тисячі ліній електропередач, майже 500 населених пунктів в Одеській області залишились взагалі без світла — і все це лише за один день, 18 січня. Через зимову негоду, 2018 рік у акціонерного товариства «Одесаобленерго» почався з важкої праці. Аби відновити лінії та обладнання на місця терміново викликали команди усіх підрозділів компанії. 121 бригада, 393 енергетика, 146 одиниць техніки, а також колеги з Київ-, Херсон- та Кіровоградобленерго. 29-го січня світло отримали вже майже всі населені пункти, котрі постраждали від снігових наметів.

Минуло майже 12 повних місяців. Історія «Одесаобленерго» не стоїть на місці, і рік закінчується більш позитивно та світло. Аби в домах та квартирах перебої з електрикою були рідкістю, акціонерне товариство оновлює міські підстанції. Так, сьогодні реконструкцію переживає підстанція «Чумка 110 кіловольт». Обладнання тут бачило ще радянські часи — пристрої застаріли, як кажуть самі енергетики, морально та фізично. З техніки 50-х років минулого століття мають стрибнути у 2018 — це дозволить уникати аварій в центрі міста та підвищити пропускну здатність мережі.

Олег Казани, голова служби підстанцій ПАТ «Одесаобленерго»

И ячейки новые, и конструктив новый, и схема новая — всё новое. Тут ещё установятся два трансформатора по 80 мегавольт ампер, вместо старых, венгерского производства. Соответственно увеличится и мощность подстанций. Новое оборудование будет более надежное и рассчитано под более большие токи и большие мощности. Соответственно, мы предполагаем, что отключений несанкционированных со стороны подстанций уже не будет. 

Наступна локація серед оновлень — підстанція «Ювілейна». Світло звідси отримають жителі історичного центру Одеси, Молдаванки та Привозу. На місці будуть працювати всього два спеціаліста — цього цілком достатньо для сучасного обладнання.

Олег Казани, голова служби підстанцій ПАТ «Одесаобленерго»

На данный момент производится реконструкция подстанции «Юбилейная» из класса напряжения 35, она станет 110 на 6 киловольт.

Особливістю «Ювілейної» називають ексклюзивну конструкцію. В існуючу будівлю змогли «вписати» розподільний пристрій 110 кіловольт — проект унікальний, від індійської компанії.

Олег Казани, голова служби підстанцій ПАТ «Одесаобленерго»

Не побоюсь сказать, ноу-хау этого сооружения и проекты делались уже под это здание. С учётом, с запросами завода-изготовителя. Когда посылался проект на завод-изготовитель, то данное оборудование шло как эксклюзивное. 

Продовжуючи тему оновлень в «Одесаобленерго», обов’язково слід згадати станцію «Маразліївська». Одесити напевно бачили цю будівлю в парку Шевченка, але здогадатись, що тут знаходиться одна з підстанцій можливо тільки по табличці на вході. По технічному наповненню «Маразліївська» поступається тільки Києву.

Олег Казани, голова служби підстанцій ПАТ «Одесаобленерго»

Тут вообще на месте до того как была построена подстанция «Маразлиевская», был мусорник. Потом, когда было принято решение о строительстве подстанции 110 на 6 киловольт в части Маразлиевская для частичной разгрузки подстанции «Юбилейная» было принято на этом месте построить подстанцию в которой мы сейчас находимся, которая функционирует.

Завдяки введенню підстанції в експлуатацію, вдалося розгорнути повномасштабну реновацію «Чумки» та «Ювілейної». «Маразліївська» взяла на себе частину навантаження. Олег Романович Казани із задоволенням показує обладнання, яке запрацювало тут з 2017 року.

Олег Казани, голова служби підстанцій ПАТ «Одесаобленерго»

Это направление. Мы открыли резервную ячейку, если посмотреть по диспетчерским наименованиям, то каждая ячейка питает свою трансформаторную подстанцию 6 на 0,4 киловольта и уже от которой жителям города идет их 220 вольт.

Розподільчі пристрої та серце підстанції — трансформатор — приїхали з Угорщини, тамошні шеф-інженери зібрали їх власноруч в Одесі. Взагалі, техніка працює, як годинник — точно та без перебоїв. Людині залишається лише спостерігати, а система робить все сама.

-Всё уже по телемеханике заведено на центрально-диспетчерский пункт. И уже диспетчер может смотреть по состоянию оборудования, которое есть. По телеметрии.

-То есть присутствие не столь важно? 

-Единственное, что всё-таки мы живём в обществе таком интересном сегодня. И желательно, чтобы тут дежурный был на подстанции. Чтобы человек хотя бы для обслуживания и для охраны, условно скажем так.

Плавно переходимо від Одеси до Області. Це — підстанція «Овідіополь», де зараз ведуться роботи по відкритому розподільчому пристрою 110 кіловольт у зв’язку з введенням в експлуатацію альтернативних джерел енергії — вітрових електростанцій.

Олег Казани, голова служби підстанцій ПАТ «Одесаобленерго»

На сегодняшний момент нашим государством предусмотрено внедрение альтернативных источников электроэнергии. В связи с этим, вводится в эксплуатацию, как ветровые электростанции, которые в данном случае находятся рядом с подстанцией «Овидиополь». Так и солнечные электростанции, которые уже у нас в работе. По ветровым электростанциям, в данном случае вся электроэнергия, которая производится от ветра, выдается в сеть 110 киловольт по подстанции «Овидиополь». Подстанция «Овидиополь», как транзитер этой электроэнергии в сети «Одессаоблэнерго».

Є тут і пункт управління в якому завершують налагоджувати обладнання енергетики. Вони перевіряють системи та проводять випробування: в майбутньому підстанція зможе працювати максимально автономно, майже без оперативного персоналу.

Дмитро Судаков, голова лаб. зі складного захисту ПАТ «Одесаобленерго»

До этого — были электромеханические реле. Которые, скажем так, это прошлый век. Они надежные, но не обеспечивают тех функций, которые требуются сейчас в современной электроэнергетике. В данный момент, наша лаборатория обеспечивает внедрение тех современных устройств, которые, чтобы было понятно — это европейский уровень, мировой уровень. Это уровень американских устройств.  

Отже, про підстанції ми згадали, але куди ж світло потрапляє потім? Біля будинків абонентів знаходяться невеличкі споруди, які мають велике значення — вони називаються розподільні пункти, частіше, просто РП. Ось, наприклад, РП «Іподромний». До недавнього часу він також був повний радянського обладнання. Тепер тут апаратура фірми «Хюндай»

Олександр Вербицький, служба розподільчих мереж ПАТ «Одесаобленерго»

Мы находимся на РП «Ипподромный». Это распределительный пункт, который выполняет функцию распределения и передачи электрической энергии на подстанции города, данного района. Данный распределительный пункт был введён в эксплуатацию в 1952 году. На сегодняшний день, за счёт установки нового оборудования ведущих фирм, как Хюндай, выключатели вакуумные. У нас намного реже стали проходить технологические нарушения в плане отключения оборудования несанкционированного.

Ще один пункт, який отримав нове життя, знаходиться на території Одеської кіностудії. РП «Пролетарський» поки що має дві будівлі — стару, радянську, котру скоро знесуть, та нову. Тут також обладнання «Хюндай» — це дозволило покращити надійність мереж цього району. Особливо, враховуючи те, що місцевість активно забудовується — постійно збільшується кількість нових абонентів.

Олександр Вербицький, служба розподільчих мереж ПАТ «Одесаобленерго»

РП «Пролетарский» был введен в эксплуатацию в 1951 году. В то время Французский бульвар у нас назывался Пролетарским бульваром. Это один из ключевых энергетических узлов, который расположен на границе между двумя районами электрических сетей. Южный район и центральный район электрических сетей.

Струм тече по проводах, аби в кожній квартирі було світло та комфортно. Заради цього майже невпинно для кожного міста, села та селища працює ціла команда енергетиків — людей, яких ми згадуємо лише тоді, коли вдома пропадає електрика. 22 грудня відзначається професійне свято енергетиків, аби визнавати працю тих, хто рідко з’являється на сторінках газет і на екранах новин. Примітно, що 22 грудня — найкоротший день за рік, день зимового сонцестояння, коли робота енергетиків стає особливо примітною. Вони працюють на підстанціях, тепло і електроцентралях, виїжджають на місця поломок. Завдяки їм учні кожного дня йдуть до школи, безперебійно працює транспорт, заводи та фабрики. Без світла — немає нашого життя, а його якість залежить від усіх енергетиків, та працівників лінії світла — «Одесаобленерго»

Правління «Одесаобленерго» вітає енергетиків Одеського регіону з професійним святом. Бажає міцного здоров’я  всім фахівцям галузі, їх родинам! Побільше світлих, яскравих днів і подій і, звісно, мирного неба над головою. Зі святом, дорогі колеги та друзі!

 

Комментарии закрыты