Первісне й основне значення слова гадати в українській мові —«думати, розмірковувати». Про це свідчать як похідні від нього на рівні лексики й фразеології — гадка, вигадка, вигадливий, загадатися, думати-гадати, гадати думку, мати на гадці і подібне, так і численні приклади з творів класиків українського письменства.

Приміром,  «Ви не знаєте, що я гадаю, Як сиджу я мовчазна, бліда» — пише Леся Українка.  «І вже, моя мати, Мені не гуляти: Треба мені, мати, про інше гадати» або «Хтось скаже мені, що могили гадають — читаємо у Тичини і відоме  «Дивлюсь я на небо та й думку гадаю» — Петренко.

Крім того, гадати означає «вважати; мати намір, сподіватися»: «Ви гадаєте, нам пощастить його врятувати?» читаємо у Довженка; «Гадаю подати до цензури збірник власних оповідань з молдаванського життя»  — пише Михайло Коцюбинський).

А от використання цього слова — гадати — в значенні «пророкувати, віщувати» є грубим порушенням лексичних норм української мови: «Пішла до віщунки погадати» або ж «Піддає сумніву пророкування гадалки».

Звісно,у цих випадках замість погадати треба вживати поворожити, а замість відсутнього в українській мові гадалка — відповідно ворожка.

Саме так. І пам’ятайте – не важливо якою мовою ви спілкуєтесь, головне  — говорити правильно!

Комментарии закрыты