Сьогодні ми піймали на слові » предок». Чи правильно «пращур»? А ще дізнаємось — що означають іменники потомок та нащадок.

Отже, предок — старший родич по висхідній лінії з боку матері чи батька (звичайно старіший за діда, бабу). “В бібліотеці, повній старих книжок, висять портрети поважних предків” — читаємо у Михайла Коцюбинського; “Предків я знав по пальцях — до мого діда включно” — пише Юрій Яновський. Це також той, від кого починається родовід (про людей); родоначальник якогось виду або роду (про тварин). “Предком усіх домашніх котів є африканський дикий кіт” — читаємо у журналі. Переважно у множині: предки — люди, які жили задовго до теперішніх часів.

Пращур — далекий предок. “І от він стоїть на цій багатостраждальній землі, густо политій кров’ю ще його пращурів” — пише Василь Кучер.

Слова потомок і нащадок визначають відношення між попередніми та наступними поколіннями. Насамперед, так називаємо людей відповідно до їхніх безпосередніх предків (батьків, дідів, прадідів, прапрадідів). “Він був із сім’ї нащадків давнього козацького роду; потомок гетьмана”. Звідси й потомство у розумінні молоде, нове покоління стосовно старшого, стосовно батьків.

У цьому ряду стоїть і розмовне найменування дитини (переважно сина) нащадок, рідше потомок. Наприклад: професорський нащадок; “А діти є? — запитав дід. Кулик випростався: — Якщо правду казати, то більше як у мене потомків ні в кого в Чаплинці нема. Ціла боса команда в хаті” — пише Олесь Гончар. Широко відомі вислови — потомствений робітник, селянин, учитель, киянин — про осіб, які за народженням належать до певного стану або до родини, кілька поколінь якої працюють у певній сфері, походять з певної місцевості. А потомствений у значенні “родовий, спадковий” сприймається сьогодні як застаріле слововживання: потомствене володіння, потомствений маєток. Люди майбутніх поколінь — це нащадки, потомки сучасних, тих, які передують їм: “Нам заздрити будуть нащадки” — пише Володимир Сосюра. Коли йдеться про тварин, рослин, вживаємо потомок, потомство.

Відоме ще в українській мові нащадок у значенні “спадщина”: залишити дітям у нащадок любов до землі; йти в прийми з усім своїм нащадком. Такі вислови трапляються у творах класиків, а в сучасному вжитку їх замінили спадок, спадщина.

Саме так. І пам’ятайте – не важливо якою мовою ви спілкуєтесь, головне — говорити правильно!

Комментарии закрыты