Українська поліція бореться не з наркомафією, а з наркозалежними. Таку думку поділяють частина правозахисників. В Одесі на круглому столі Експертний центр з прав людини презентував звіт «Дотримання прав вразливих груп населення у діяльності правоохоронних органів».

Нова поліція продовжує традицію колишньої міліції, зосередивши свої зусилля на переслідуванні наркозалежних, а не наркомафії. Саме на цьому наголошують правозахисники «Експертного центру з прав людини», що організували круглий стіл «Наркозлочини в Україні: з чим насправді борються правоохоронці?»

Віктор Чупров, проектн. менеджер «Експертного центру з прав людини»

Проведенный нами анализ показал, что на протяжении последних четырех лет наблюдается тенденция, что из всех наркопреступлений, которые совершаются в Украине, приблизительно 70% — это те преступления, в которых лица употребляют наркотик без цели сбыта. То есть, в принципе, это люди, которые находятся с химической зависимостью. С точки зрения международного права — это больные люди. И фокус полиции, почему-то, направлен именно на потребителей, а не на каналы сбыта.

Правозахисники зазначають, що поліції значно зручніше робити свої показники на «наркозалежних», порушуючи їх права. А тому  необхідність створення структур, які могли б відстоювати ці права, постає сьогодні особливо гостро. І такі групи вже діють в шести обласних центрах: Сумах, Львові, Кропивницькому, Одесі, Дніпрі та Херсоні.

Віктор Чупров, проектн. менеджер «Експертного центру з прав людини»

Наша организация на протяжении прошлого года занималась внедрением нового пилотного проекта о создании новых независимых команд, которые могли бы расследовать нарушение прав человека — а именно уязвимых групп — если эти нарушения не хотят, по каким-то причинам, расследовать государственные органы, полиция, прокуратура.

Учасники таких регіональних команд — зазвичай адвокати, журналісти, правозахисники та самі представники вразливих груп. Вони самостійно збирають докази порушення прав людини у поліції та допомагають постраждалим відновлювати справедливість.

Наталія Маркочева, адвокат «Експертного центру з прав людини»

И очень часто мы сталкиваемся с такими нарушениями, как нарушение права на медицинскую помощь. Если это ЗПТшники — то им не предоставляется заместительная терапия. Кроме этого мы очень часто сталкиваемся с нарушениям права на защиту, запретом пыток и жестокого обращения. Работа команды направлена на то, чтобы искоренить эти нарушения.

Непростим аспектом цієї ситуації є те, що працювати правоохоронцям доводиться на два фронти: не лише з постраждалими від неправомірних дій наркозалежними, а й з представниками поліції, які порушують їх права.

Костянтин Тарасенко, Управління з забезпечення прав людини ГУНП області

Якщо стосується Національної поліції, то працівники Національної поліції проводять різного виду тренінги з вразливими групами населення. Також наші працівники, нашого Управління з забезпечення прав людини, вони здійснюють моніторинг територіальних підрозділів, під час яких контролюють дотримання прав людини і діяльності поліції. І, відповідно, якщо знаходять порушення прав людини, вони відповідно проводять перевірки або службові розслідування, і за результатами вже приймають рішення.

Подібну стереотипну систему відносно наркозалежних слід викорінювати з органів поліції — адже лише таким чином можна побудувати правове суспільство, в якому дотримуються права кожного його члена.

Комментарии закрыты