Одне з найвідоміших питань, пов’язаних із змістом Пасхальної Агади, звучить так: чому в ній немає згадки про Моше-рабейну? Як вийшло, що людина, яка більше всіх ототожнюється з Виходом з Єгипту, не згадується в тексті, що розповідає про вихід з рабства до свободи? Цьому є багато пояснень і виправдань, але зараз хочеться сказати про протилежне питання: як в Агаду потрапив Лаван-арамієць? Вся Агада присвячена історії вигнання і позбавлення з Єгипту, а історія Лавана сталася приблизно років за десять до продажу Йосефа. Яке ж відношення має тесть Яакова до Пасхальної Агади?
Насправді і укладачі Агади відчували, що це не частина пасхального оповідання, і тому вони попереджувально написали: «Іди і вивчи, що хотів арамієць Лаван зробити Яакову…» — тобто відірвися від теми Єгипту, з якою маєш справу, і вивчи щось важливе з взаємовідносин цієї пари. Але як Лаван пов’язаний з історією Виходу?
Раші каже: «Захотілося Яакову жити спокійно — негайно спіткало його нещастя з Йосефом, викликане сваркою. Варто праведним захотіти жити спокійно, Святий, благословенний Він, говорить: «Мало праведним того, що приготовлено їм в світі прийдешньому, щоб хотіти жити спокійно в цьому світі?» Яаков хотів оселитися на землі, де жили його батько і дід тому, що був упевнений: вигнання закінчилося, і тепер настав час четвертого покоління повернуться сюди, на цю землю. Але потім раптово виникла сварка Йосефа з братами, і вони продали його в рабство до Єгипту. Дійсно, страждання праотця Якова в будинку Лавана могли стати кінцем вигнання, але продаж Йосефа стала причиною початку нового вигнання, тепер в Єгипет. Це друге коло, і на цей раз все набагато складніше.
Любавицький ребе зазначає: «Як Яаков міг думати, що він вже готовий до спокутування, коли ще не виповнилося покарання «і будуть поневолювати їх і мучити чотири сотні літ»? І може, саме це і хоче сказати Агада, закликаючи: «Іди і вивчи…» — якби брати Йосефа діяли в дусі братерства і миру, сини Ізраїлю могли б уникнути вигнання в Єгипет, і покарання обмежилося б тільки вигнанням Яакова в будинку Лавана-арамійця. Отже саме гріх братської ненависті став причиною вигнання в Єгипет. Тому Песах святкується всією родиною разом і навіть розширюються межі сім’ї, приєднуються до неї родичі і друзі. Всі разом, наповнені любов’ю до ближнього, відзначаючи свято з радістю, покутуємо гріх продажу Йосефа і наближаємо справжнє і повне Позбавлення. Веселого і кошерного свята всім!

Комментарии закрыты