Питання продажу сільськогосподарських земель — це одвічний камінь спотикання українського народу. Його нескінченно обговорюють у Верховній Раді, через нього сперечаються — але проблема нікуди не дівається. Щоправда, події останнього часу вимагають чіткої позиції від українців: чи слід продовжувати мораторій на продаж сільськогосподарських земель у країні?

Україна та МФВ: вимоги щодо мораторію

Одна з вимог Міжнародного валютного фонду щодо України — скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення до кінця 2017 року. Це зазначається у тексті меморандуму між Україною та МВФ, оприлюдненому на сайті Міністерства фінансів; і пояснюється тим, що лібералізація ринку землі є важливою складовою для сприяння реалізації потенціалу зростання у державі. Для цього було створено спеціальну робочу групу за участі відповідних міністерств, а затвердження Верховною Радою закону про обіг земель сільгосп призначення очікується вже до кінця травня 2017 року. Що і дозволить діючому мораторію на продаж сільськогосподарських земель втратити силу з кінця 2017 року. Щоправда, такий вектор земельної політики не задовольняє багатьох діячів України.

Юлія Тимошенко: Всеукраїнський референдум

Нещодавно, за повідомленням прес-служби Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина», було створено ініціативну групу з проведення Всеукраїнського референдуму щодо продажу сільськогосподарської землі. Підготовка до такого заходу розробляється партією «Батьківщина» спільно з партією «Свобода», а також Асоціацією фермерів та приватних землевласників України. Зокрема більше 2 тисяч українців проголосували, аби на Всеукраїнський референдум було винесено питання у такому формулюванню: «Чи підтримуєте ви продовження існуючої заборони на продаж земель сільськогосподарського призначення безстроково?» Як зазначає лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко, лише народ України здатен вирішувати долю української землі, яку після скасування мораторію будуть продавати за смішну ціну — 500-700 доларів за гектар.

Юлія Тимошенко, голова фракції «Батьківщина»

Порахуйте. У нас 42 мільйони гектарів землі. Родючої. Чорноземів. Це 10% всіх родючих земель світу. А тому давайте подивимось, скільки ж вона коштує? Да однозначно вона безцінна. Вона безцінна, тому що ні за які гроші таку землю ніде в світі не купиш. Але наша делегація нещодавно буквально була в Німеччині. І вони пішли на самі рядові землі, а всього там торгується 1% землі в обігу. Вони пішли і запитали: «А скільки коштує земля?» Яка значно по якості гірша української. Їм сказали: «Та не дорого, в принципі. 1 гектар — 80 тисяч євро». І ми звертаємось зараз до всіх українських партій, рухів, громадських організацій; до всіх людей доброї волі. Станьте плече в плече. Не дозвольте купленим експертам, теоретикам, лобістам розповідати на всіх каналах телебачення, що продаж сільськогосподарської землі — це чергова реформа, «позитивна»!

Сільгосп землі: досвід всього світу

Земельна політика різних країн світу значно відрізняється. У таких країнах, як США, Канада та Бразилія, землі продаються на підставі рішень уряду та місцевих органів влади, через аукціони та конкурси. У Швеції, наприклад, держава не приймає жодної участі у ціноутворенні, проте регулює максимальну площу землі і категорично забороняє зміну цільового призначення дільниці після продажу. В більшості європейських краї у приватних руках знаходиться майже вся земля, але податок при покупці, що складає 2-6 відсотків, завжди оплачує покупець. Щоправда, не можна розглядати земельну політику країн окремо від загального комплексу законів та реформ. А тому остаточне рішення Верховної Ради щодо українських земель буде у значній мірі залежати від загального стану української політики.

Комментарии закрыты