У кінці тижневої глави Хайєй Сара йдеться про те, що коли помер праотець Авраам, «поховали його Іцхак і Ішмаель, його сини, в печері Махпела».

Іноді трапляється, що сім’ї, в яких сваряться, не можуть примирити навіть похорон. І тоді частина родини сидить під час семиденного трауру з одного боку, а частина — з іншого боку, чи взагалі сидять в різних будинках. І часто онуки навіть не знають, чому посварилися їх сім’ї. У похованні праотця Авраама брали участь обидва його сина, на що Раші зауважує: «Звідси випливає, що Ішмаель повернувся зі своїх злочинних шляхів і поступився першістю Іцхаку. І це є «добра старість», про яку йдеться щодо Авраама».

Любавицький ребе пояснює, що оскільки Ішмаель є сином Авраама, та частка правди, яку він отримав від батька, збереглася в його душі протягом багатьох років і не давала йому спокою до тих пір, поки він, нарешті, не покаявся, як сказано: « Не буде відірваний від Нього зовсім зацькований».

Сара була права, коли хотіла відіслати Ішмаеля тому, що він чинив поганий вплив на Іцхака. Коли потрібно виростити дитину, треба знати, що вона не буде піддаватися поганому впливу. Треба дати їй ідеальне єврейське виховання і освіту. Але коли Іцхак виріс, він дійсно зблизився з Ішмаелем, і, врешті-решт, той розкаявся. Якщо Ішмаель зміг піти по шляху каяття, то, без сумніву, його нащадки також мають шанс покаятися. Треба допомогти їм в цьому, тоді вони оцінять і допоможуть єврейському народу.

Протягом багатьох років Любавицький ребе казав, що кожен єврей повинен піклуватися про те, щоб неєвреї вірили в Єдиного Бога і виконували сім заповідей синів Ноаха. Біньямін Нетаніягу, після свого призначення послом Ізраїлю в ООН в 1982-му році, відвідав Любавицького ребе і почув від нього напуття: «Ти будеш служити в домі безлічі неправди… У самому темному місці світло однієї свічки може світити далеко».

Запалити одну свічку, щоб висвітлити темряву світу — і, можливо, зменшити ворожість, існуючу по відношенню до Ізраїлю. Можна подарувати Сидур другу-неєврею, і це допоможе йому стати ближче до народу Ізраїлю. Коли нащадки Ішмаеля дізнаються, як він покаявся, з’явиться спільна надія на краще майбутнє.

Бажаємо всім більш здорового, більш безпечного, наповненого справжньою любов’ю між людьми, між народами і між ближніми — гарного і солодкого року!

Комментарии закрыты