Річний цикл публічного читання Тори в єврейських громадах по всьому світу завершується і починається заново в Шміні-Ацерет. У неділю ввечері святкується Шміні-Ацерет, а на наступний день, в понеділок, — Симхат Тора. У це свято весь народ Ізраїлю танцює зі Сувоями Тори і веселиться. Насправді є певна причина для веселощів — знову удостоїтися вивчати і закінчити читати всі частини П’ятикнижжя.

Раббі Моше бен Ісроель Іссерлес пише в своєму алохіческому зводі «Маппа»: «Цей останній святковий день Суккот називається Симхат Тора, оскільки в цей день веселяться і влаштовують святкову трапезу на честь закінчення читання Тори… Також є звичай обходити зі Сувоями Тори біму в синагозі… І все це — прояв радості». Про походження цього звичаю — радіти отриманню мудрості Тори — розповідає мідраш «Шир а-Ширім Раба».

У книзі Мелахім йдеться про те, що в перший раз цар Шломо удостоївся Божественного одкровення ще до будівництва Храму, в Гівоне, куди він відправився зробити жертвоприношення. Бог обіцяв йому і мудрість, і багатство, і славу, якщо він буде виконувати заповіді, а також обіцяв довголіття. Цар Шломо отримав чудову мудрість. Як сказав Господь: «такого, як ти не було до тебе, і після тебе не встане подібний тобі». Мідраш пише, що відразу ж після отримання мудрості цар Шломо почув спів птахів і зрозумів їхню мову. Почув крик осла і зрозумів його, немов той говорив по-людськи. Не тільки мову звірів і духів, але і таємні помисли людей стали зрозумілі його серцю. Радість царя Шломо від подарунка Всевишнього була винятковою. Тому що це те, чого не може досягти людина своїми силами. Це приходить тільки як Божественний дар — і тому святкування мало відбутися негайно.

Мудрість Тори була дана, щоб доторкатися до неї вдень і вночі, відкривати в ній все нові і нові глибини. І в цьому полягає відмінність між Шавуот і Симхат Тора. На Шавуот отримали чудовий подарунок — святу Тору. Але ще нічого не зробили самі для її осягнення, ще не обтяжували себе її вивченням, ще не доторкнулися до її мудрості. І тому радість не може бути повною. Але тепер, коли змогли прочитати всю Тору — самі підійшли до кінця річного циклу. І немає більшої радості, ніж ця.

У неділю ввечері і в понеділок увечері покажемо Всевишньому, наскільки раді, що змогли завершити цикл осягнення Тори в цьому році. Господь допоможе відчути справжню радість на святі Симхат Тора. І нехай ця радість надихає весь наступний рік!

Комментарии закрыты