Ще в 70-х роках минулого століття, в Нью-Йорку студенти єшиви — Вишої рабинської академії, які завжди мають невеличкий перепочинок в серпні, завдяки ідеї 7-го Любавічського ребе пустилися в дивовижну подорож на Міцво-мобілях — на вигляд невеликих вантажівках, які несуть світло в собі. Цього року Міцво-мобіль нарешті прибув і до України, з початку серпня об’їхавши весь південь країни і відвідавши ті міста, де ще немає своїх синагог або великих єврейських громад. 20 серпня, синагога на колесах завершила свою подорож в Одесі.

Менахем Вольф, єврейська громада Херсона

В чем суть, что синагога не просто стоит на месте, ждет чтобы к ней кто-то пришел. А именно, что синагога идет и доходит до еврея. То есть, что добро тоже имеет наступательный характер. Это вообще интересная точка, потому что мы иногда думаем что значит добро. Это сидеть у себя, никому не мешать, делать своё дело. Реббе говорит — нет, что добро это…настоящее добро — это когда оно распространяется дальше, когда оно не просто стоит на своем месте, а когда оно доходит до ещё людей и распространяет свет всем.

Під час подорожі Міцво-мобіля, часто люди з маленьких міст навіть не знали про те, що справжня синагога може приїхати до них додому і стати прямо під вікнами. Адже кожному, в маленькому або великому місті приємно розуміти — ти не один і про тебе пам’ятають. Учасники експедиції почули сотні історії, слів подяки, а багатьом людям змогли навіть допомогти усвідомити своє єврейство.

Марія Варна, кореспондент

Девіз Міцво-мобілю такий — якщо ви не можете відвідати синагогу, синагога приїде до вас! Сьогодні завершує свою експедицію перша українська синагога на колесах, яка об’їздила весь Південь України, побувала більш ніж в 20 містах, відвідала сотні євреїв нагадавши їм ким саме вони є.

Не дивлячись на те що український Міцва-мобіль — це невеликий фургончик, там достатньо місця для того щоб вмістити світок Тори, єврейську літературу, кошерну кухню і найважливіші для кожного єврея предмети.

Как мы видим, ещё есть атрибут — называется тфилин, такие вот коробочки, сейчас я их открою. Этот атрибут, он связан с мужчинами больше, мужчины только его одевают. Получается, один набор одевается на руку, второй набор одевается на голову. Суть в этом тфилине что в момент одевания, мы надеваем его напротив седрца и на голову — напротив мозга. Талит — это тоже атрибут, который мужчина одевает во время молитвы. Есть два вида талита: талит гадоль, который именно только во время молитвы, а есть талит катан, который надевается под одежду. Видите, у меня эти кисти есть, эти кисти напоминают о том что у нас в Торе написаны 613 заповедей. 

В Одесі є велика єврейська громада і своя синагога, однак зупинившись в центрі міста, біля Дюка, Міцво-мобіль відразу ж збирає навколо себе натовп. Тут є ті, хто просто зацікавився, побачивши пересувну синагогу, а є ті, хто приїхав в Одесу здалеку і зрадів побачивши можливість відвідати таке місце, згадати про своє коріння і помолитися.

Ерік, турист

Я відчуваю себе так прекрасно, це прекрасна річ, коли євреї можуть прийти у відкрите місце і показати що іудаїзм — відкрита релігія. Це показує те, що Україна — вільна країна. У Парижі ви можете робити це, але потрібно дотримуватися безпеки, тому що є багато антисемітів. Тому тут — мені дуже радісно таке бачити.

Пінхас, турист

Я жил 20 лет в Израиле, сейчас я живу в Монреале в Канаде. А друзья в Израиле живут. Честно говоря удивились, да. И я думаю — это хорошая идея, чтобы люди посетили и узнали больше о своей вере. И люди которые не евреи, это тоже интересно, я считаю. Чтобы окунуться в лоно еврейской религии.

Багато людей приходять до Міцво-мобіля цілими сім’ями, беруть з собою дітей, адже найважливіше показати дитині з самого дитинства то, ким вона є, розповісти їй про релігію і культуру. Дійсно, кожна людина тут несе свою історію, є серед тих, хто прийшов до маленької синагоги ті, хто прийняв іудаїзм в зрілому віці, а є ті, хто змалку вже усвідомлює себе євреєм.

Далія, одеситка

Только сейчас, перед тем что было, Рош аШана, я перешла в иудейство, уже пришла сознательно. Я поняла что это самое святое что может быть.

Алекс, одесит

Сказали что надо носить тфилин на молитве и перед бар-мицвой тфилин. И мезузу дали, рассказали что это. Мезуза — это оберег для дома, который защищает от плохого.

На першому українському Міцво-мобілі написані важливі слова: «Трохи світла теж змінює світ», що дійсно є правдою. Маленька синагога на колесах перетворилася в справжню «експедицію світла і добра», залучаючи сотні людей, які не знали один одного, проте об’єдналися в цьому проекті. Ми віримо в те, що Міцво-мобіль вже змінив життя євреїв Півдня України, а в наступному році синагога на колесах планує об’їздити ще більше областей, де на них вже з нетерпінням чекають.

Комментарии закрыты