Раздамбовка – единственный рецепт спасения лимана Сасык. Большенство экологов уверены, что сегодня  появился новый шанс возрождения уникального региона, воссоединив Сасык с Черным морем. В минувшую субботу состоялся так называемый пресс-тур, в рамках которого представители общественности, журналисты и все небезразличные воочию убедились — Сасык необходимо спасать. Чем быстрее, тем лучше.

 Злочинний пам’ятник радянської епохи…Так називає озеро Сасик еколог Іван Русєв. За його словами, років 50 тому, в головах партійної номенклатури КПРС та обслуговуючої їх науки, виникла безглузда ідея перекидання стоку сибірських річок і одночасно перекидання частини стоку з Дунаю, через всі причорноморські лимани, річку Дністер і направити воду у Дніпро. Сасик став першою жертвою. Озеро, що займає площу більше 200 кв км. кілька десятків років тому вирішили перетворити на джерело для зрошення полів прісною водою шляхом побудови дамби довжиною 14 км, шириною — 150 м. Процес опріснення озера так і не відбувся, замість чого солона вода Сасика початку провокувати масштабні ерозії чорноземів, і 30 000 га родючої землі були фактично знищені. Однак нинішнє рішення — спрямоване на порятунок унікальної водойми з цілющими властивостями.

 Иван Русев, эколог, доктор биологических наук

 Наше экологическое видение – это воссоединение Сасыка с морем.  Наша задача – подать свежую морскую воду путем убирання дамбы. А где ее убрать? Есть старожилы, которые знают где она была, есть экологи, которые мониторили ситуацию, есть гидродинамические расчеты, которые могут помочь выбрать это место

 Іншого виходу, крім роздамбовки озера Сасик немає. На думку еколога, у нинішньому стані водойма просто вмирає: через відсутність притоку свіжої води вода застоялася і стала майже отруйною, а утворюються там синьо-зелені водорості насичують отруйними токсичними речовинами ще й повітря. З тих же причин не можна вживати в їжу рибу, яка там ще залишилася. І це притому, що ще в 1970-х роках, коли лиман був з’єднаний з морем, це було одним з найбагатших угідь Північного Причорномор’я. Але відновлювати Сасик в якості лиману, знову з’єднувати його з морем, не стали…до цих пір.

Иван Русев, эколог, доктор биологических наук

Ряд ученых, которые многие годы в этом направлении шли, они сегодня поверили властям, они сегодня готов представить свои работы и самое главное, что есть сегодня много доработок, которые говорят, что есть сегодня единственный вариант – воссоединение с морем.

Екологи б’ють на сполох – Сасик неодмінно треба рятувати: і чим швидше, тим краще. Сьогодні дивовижно привабливу водойму, де лікувалися грязями, відпочивали тисячі людей тай просто насолоджувалися чудовим мікрокліматом, перетворили на зону екологічного лиха.

Комментарии закрыты