Використовувати побутові, сільськогосподарські і промислові стічні води, які кожного дня викидають в довколишнє середовище, не як проблему, а як цінний ресурс. Саме такій темі присвячений новий доклад ООН під патронажем ЮНЕСКО. У світі, де попит на прісноводні ресурси постійно росте, а обмежені водні ресурси зазнають все більше навантаження, через поліпшення очищення звичайних стічних вод, ситуація з питною водою може кардинально змінитися на краще.

В найближчі роки, проста питна вода, яка здається нам зараз такою звичайною частиною життя, може стати цінніше за нафту. Світові ресурси обмежені, а попит на воду зростає з кожним днем. Хоч це і важко навіть уявити, саме вода, може стати приводом до війн у майбутньому. За даними ООН, зараз третина населення Землі живе в районах, де, так зване «джерело життя» в дефіциті, а більш ніж 1 млрд. людей не має доступу до безпечної для здоров’я питної воді. Вже сьогодні, вода — ресурс, якого на всіх не вистачить.

Доклад ООН під назвою «Стічні води: невикористаний матеріал» стверджує, що якщо людство почне очищувати побутові, сільськогосподарські і промислові води, вони можуть перетворитись на просто безцінний ресурс. За думкою генерального директора міжнародної організації праці, Гая Райдера, кожен з нас може внести свій маленький вклад для того, щоб збільшити безпечне повторне використання стічних вод до 2030 року.

Гай Райдер, гендиректор Міжнародної Організації Праці

Тож, будемо починати з фактів. Коли мова йде про витрачення води — ми витрачаємо занадто багато. По всьому світу, близько 80% стічних вод з наших будинків, міст, промислових та сільськогосподарських підприємств, повертаються до природного середовища не очищеними і невикористаними повторно. Це означає, що ми не тільки забруднюємо навколишнє середовище — ми втрачаємо велику можливість. Ми не повинні дивитись на стічні води, як на щось, що ігнорують і відкидають, навпаки — це цінний ресурс для людей та всієї екосистеми.

 У країнах з низьким рівнем доходу, очищається всього 8% стічних вод, коли основна маса води, заражена бактеріями і нітратами, просто викидається в річки і озера, потрапляє в океани, завдаючи шкоди фактично всьому світу. У 2012 році, в країнах з низьким доходом, на території Азії, Африки і Латинської Америки, померло 842 тисячі людей, які вживали заражену воду. У 21 столітті, неочищена вода, також — причина поширення тропічних хвороб — лихоманки і холери.

Вода заради життя — кожна крапля має значення

Експерти запевняють, очищені стічні води — треба і необхідно використовувати, як альтернативне джерело. Стічні води, окрім всього іншого, можуть бути стійким і економічно вигідним джерелом енергії, поживних речовин та інших корисних продуктів. Потенційна користь від вилучення таких ресурсів зі стічних вод виходить далеко за рамки здоров’я людини і навколишнього середовища і має наслідки для продовольчої і енергетичної безпеки, а також для пом’якшення наслідків зміни клімату.

Сьогодні ООН і ЮНЕСКО поширюють інформацію для того, щоб дати всьому суспільству зрозуміти — не можна позбавлятися від стічних вод. Різниця між багатими і бідними країнами полягає саме в кількості води, яку людина може використати на себе. Середнє споживання води коливається від 200-300 літрів в день, в більшості країн Європи і до 575 — в США. Для порівняння: середнє споживання води в таких країнах, як Мозамбік, становить менше 10 літрів за день.

Суспільство не повинно сприймати стічні води, як щось брудне і те, від чого потрібно негайно позбутися, інакше, ситуація може стати критичною для всього земного шару. У нашої планети є цілком реальний шанс врятуватися від грядущої глобальної нестачі води, якщо відповідні заходи будуть прийняті державами якомога скоріше. Навіть крихітна крапля, яка буде правильно використана, може стати вирішальною і по-справжньому безцінною, рятуючи чиєсь життя.

 

 

Комментарии закрыты