Десять заповідей, які читаються під час ранкової молитви в перший день свята Шавуот. Декалог був написаний на двох кам’яних скрижалях: п’ять заповідей на одній і п’ять на другій. Ребе в одній зі своїх бесід запитує, чому Тора була дана на двох окремих скрижалях? Якщо Господь хотів підкреслити важливість кожного вислову, то Він повинен був написати кожен з них на окремій плиті, а якщо це не було Його наміром, то можна було написати всі десять заповідей на одній. Тим більше, що за кількістю букв скрижалі не рівні — на першій скрижалі висічені понад п’ятсот з 620 букв Декалогу, а на другий набагато менше. Той факт, що Бог вирішив дати заповіді в кількості десяти, зрозумілий: вони відповідають десяти висловам, за допомогою яких був створений світ. Але що означає число п’ять?

Якщо звернутися до органів людського тіла, то легко знайти число десять, розділене на два: у кожної людини є десять пальців, розділених на дві руки, п’ять на правій і п’ять на лівій. Права рука символізує Божественний атрибут Хесед (доброту), як сказано: «Права [рука] наближає». Ліва рука символізує атрибут Гвура (суворість) — «ліва відштовхує». Є речі, які потрібно робити, і є речі, від яких потрібно відмовитися. І це те, що лежить у поділі двох скрижалей. На першій висічені перші п’ять заповідей віри в Бога: заборона на ідолопоклонство, заборона згадки Його імені всує, дотримання суботи і повага до батька і матері. На другій п’ять інших заповідей: «Не вбий! Не прилюбодій! Не вкради! Не відзивайся про ближнього хибним свідченням! Не домагайся!» На першій більше заповідей «роби!» — це те, що наближаємо правою рукою, то, що потрібно зробити. А на другій — заповіді «не роби!», то, що слід відвернути лівою рукою. Любавичський ребе каже, що поділ між цими двома скрижалями полягає ще й в тому, що на першій розташовані заповіді, які регулюють взаємовідносини між людиною і Богом, а на другій — між людиною і її ближнім.

Але є ще одна відмінність: перші п’ять заповідей призначені більше для жінок, а другі — більше для чоловіків. Хто поважає своїх батька і матір, хто піклується про старих батьків? Зазвичай жінки — ті, хто піклується про своїх батьків вдень і вночі і не втомлюється. Віра в Бога у жінок набагато простіша і їх богобоязливість проявляється сильніше, ніж у чоловіків. Це прямо кидається в очі. Хто дбає про те, щоб в будинку святкувалася субота? Хто створює особливу атмосферу, готує суботні трапези, запалює суботні свічки? Без жінки немає шабата в домі. А заповіді на другій скрижалі в основному адресовані чоловікам, і це зрозуміло без будь-яких пояснень.

Цікаво, що коли Господь сказав Моше перед даруванням Тори, що він поговорить з Ізраїлем і дізнається, чи хочуть вони Тору, то Він вимовляє слова: «Так скажи дому Яакова і проголоси синам Ізраїлю». Раші коментує цей вірш: «Так скажи» — такими словами і в такій послідовності … «Дому Яакова» — це жінки. Скажи їм словами м’якими … «І проголоси синам Ізраїлю» — кари за порушення і подробиці роз’ясни чоловікам промовами тяжкими і гіркими, як полин». Спочатку Моше говорить з жінками і тільки потім з чоловіками. Можна сказати, що Сам Бог зробив те ж саме, Він спочатку виголосив заповіді, які більше призначені для жінок, а потім ті, що більше стосуються чоловіків.

Але, додає Ребе, здорова людина використовує обидві руки. Недостатньо виконувати тільки заповіді між людиною і ближнім, але також треба виконувати заповіді між людиною і Богом. Мало виконувати тільки заповіді «роби», потрібно виконувати і заповіді «не роби». Молоді пари, які відправляються посланиками, схожі на дві скрижалі, на праву руку і ліву. Перша плита — це заповіді, які належать жінкам, це права рука, яка наближає, атрибут Хесед: приймати гостей, вчити дітей, слухати і полегшувати.

Друга плита — відразлива ліва, що іноді теж потрібно, наприклад, судити за законами Тори, приймати важкі рішення, які пов’язані з видобутком засобів існування, медициною або питаннями життя і смерті … Але тільки разом вони складають повноту місії.

І, до речі, це вірно для кожної пари, адже кожна подружня пара — це з’єднання двох скрижалей, і одна без іншої не може існувати. Тільки потрібно бути обережним, щоб їх не розбити.

Комментарии закрыты