У тижневій главі Бемідбар в перший раз говориться про прапори, які були у кожного коліна Ізраїлю. Події, що описуються в главі, відбувалися в рош-ходеш Іяр, через рік і місяць після Виходу з Єгипту. Єврейський народ вже встиг отримати Тору, побудувати мішкан. І ось Бог вирішив навести порядок в країні Ізраїлю в пустелі. До сих пір всі коліна жили упереміш один з одним, але тепер Бог велів Моше: «Кожен при прапорі своєму… нехай стоять сини Ізраїлю станом навколо Намету Одкровення».

Мішкан стає центром табору Ізраїлю, і всі повинні були розташуватися навколо нього, з кожного боку по три коліна, що разом склало б єдиний табір. На сході — Юда, Іссахар і Звулун. На півдні — Реувен, Шимон і Гад. На заході — Ефраїм, Менаше і Біньямін. На півночі — Дан, Ашер і Нафталі. Кожне коліно мало свій прапор, що допомагало євреям знайти те місце, де знаходився стан їхніх одноплемінників, і приєднатися до них.

Цілком логічно тут поставити запитання: якщо кожна людина, кожен народ має свій прапор, то, очевидно, прапор повинен бути і у Всевишнього. Як же виглядає «Прапор Бога»? Як по ньому можна визначити місце Шхіни — Божественної присутності? Цар Шломо в Пісні Пісень сказав: «і Прапор наді мною Твій — любов!» Прапор Всевишнього є любов. Місце Шхіни — в тому будинку, де панує любов, в тій громаді, де любов до ближнього панує неподільно.

Але, як прапор, любов повинна бути піднята високо, вона повинна бути видна всім здалеку. Як насправді визначити справжню любов? У цьому допомагає Мішна, яка наводить вислів раббі Ханіни бен Доси: «Той, хто до душі людям, — до душі і Всевишньому. Той же, хто людям не до душі, — і Всевишньому не до душі ». Раббі Ханіна формулює важливе правило: «Недостатньо того, що ви любите всіх, потрібно, щоб люди любили вас». Якщо ви хочете знати, чи любить вас Всевишній, чи є Божественна присутність в вас, ідіть і перевірте, чи люблять вас люди.

Чим більше вас люблять люди на землі, тим більше вас люблять на Небесах!

Комментарии закрыты