На цьому тижні Тора розповідає про розсічення Червоного моря. Тора говорить, що море було розсічене навпіл, і народ Ізраїлю пішов «всередині моря по суші, а води були для них муром справа і зліва від них». Мідраш розповідає, що коли єврейські мудреці тлумачили опис розсічення моря, раббі Йоханан говорив: «Так як сказано, що води стояли, як стіна, значить, вони були непрозорі. Тобто, води стояли, як висока глуха стіна, через яку нічого не було видно «. Але мідраш продовжує: «Все прояснили слова Серах бас Ашер, яка сказала:» Я була там, і не були вони такими, а були як освітлені вікна (тобто прозорі) «. Серах бас Ашер і її слова мають більшу вагу, ніж слова раббі Йоханана.

Прийнято вважати, що традиції і древнє знання несуть людям мудреці. Але історії старих жінок … Хто взагалі звертає на них увагу? Зазвичай вони з зневагою називаються «бабусині казки». Любавичський ребе, однак, наводить слова рабина з Іспанії раббі Шломо бен Адерета: «Звичай, встановлений старими єврейськими жінками, навіть 600 000 євреїв не мають сили скасувати». Можна сказати, що в цьому переконує і приклад Серах бас Ашер, адже тільки вона знала, де похований Йосеф, і їй було відомо, як все виглядало під час розсічення Червоного моря.

Іудаїзм заснований га традиції, недарма цар Шломо сказав: «Не відмовляйся від вчення матері твоєї». Саме єврейські матері і бабусі зберігають в пам’яті повсякденні звичаї і обряди народу. Якщо є прагнення щось оновити, то звертаєшся до мудреців покоління. Але іудаїзм стоїть на тому, щоб якомога менше оновлювати і якомога більше зберігати традиції. І для цього немає нікого краще єврейської бабусі, яка може засвідчити, що робили євреї одного або двох попередніх поколінь.

Серах бас Ашер — не просто унікальна історична особистість, а й символ єврейської жіночності. У молодості вона відрізнялася гармонійним поєднанням внутрішньої і зовнішньої краси, а на додачу до цього володіла музичним даром. З роками вона набула життєвий досвід і життєву мудрість. Але найголовнішим її талантом було вміння вселяти надію в розбиті серця. Історія говорить, що саме єврейські жінки підтримували своїх впали духом чоловіків за часів єгипетського рабства. Єврейська традиція стверджує, що євреї вийшли з Єгипту в заслугу своїх жінок і особливо — завдяки Серах. Це породжує впевненість в тому, що в приході остаточного Спасіння буде чимала заслуга єврейських праведниць.

Комментарии закрыты