На цьому тижні ми читаємо в Торі про те, як покинула наш світ душа однієї з найбільших єврейських жінок, найбільш відомої керівниці покоління пустелі — пророчиці Міріям. Однак Тора повідомляє про це скупо, всього впяті словах: «Там Мірьям померла, похована там …»

Ні слова не сказано, як народ оплакував її, як, наприклад, говориться пізніше в зв’язку з кончиною Аарона: «І оплакував Аарона протягом тридцяти днів весь дім Ізраїля». Не знайдемо ми тут і слів вихваляння в її адресу, подібних до тих, яких удостоївся Моше після смерті. А чому?

Причина стає ясною з наступного вірша «… і не було води у народу». Раші пояснює, що всі 40 років мандрів по пустелі у євреїв був колодязь, завдяки Мірьям, а тепер раптом він зник. Весь народ відчував муки спраги. Немає води — і все забули про Мірьям і стали піклуватися про себе.

Талмуд в трактаті «Тааніс» говорить: «Три добрих годувальника були в Ізраїлі: Моше, Аарон і Міріам. І три добрих  дари були надані ними: колодязь, хмара, і ман. Колодязь в залугу Мірьям, облако в заслугу Аарона, і ман в заслугу Моше. Благодаря Мірьям у єврейського народу в пустелі завжди була питна вода.

Любавічеський Ребе робить одне нове і дуже цікаве зауваження, що завдяки криниці Мірьям, жінки Ізраїлю могли підтримувати чистоту сім’ї. Це джерело дало жінкам можливість занурюватися в мікві. І це говорить про те, то все нове покоління синів Ізраїля, що народилося в пустелі і вступило потім в Землю обітовану, з’явилося на світ завдяки Мірьям. Ми ще раз переконуємося, що вона все життя присвятила благої мети народження і множення єврейського народу.

Мірьям народилася той час, коли єгиптяни застосовували до  євреїв рабську працю, тому її ім’я походить від слова МАР, що означає ГОРЕЧЬ — гіркота вигнання. Коли їй було п’ять років її батьки розлучилися, тому що фараон видав указ топити кожного новонародженого хлопчика в водах Нілу. Амрам, батько Мірьям, «вигнав дружину свою, і все євреї вигнали дружин своїх»

Але, Мірьям переконала його повернутися і знову жити у шлюбі. Вона сказала йому: «Батько, твій вирок суворіший, ніж указ фараона!

Фараон наказав знищувати тільки хлопчиків, а ти позбавляєш права на життя і хлопчиків, і дівчаток ». Амрам був вражений її словами і повернувся до дружини. Тоді і інші євреї повернулися до своїх дружин. »

Любавічеський Ребе каже чудову річ: «Мірьям знала, що єврейський народ повинен продовжуватись  через народження єврейських дітей, які будуть займатися Торою і виконувати її заповіді. І тільки так єврейський народ буде збільшуватися і розвиватися. Вона сприяла народженню єврейських дітей в Єгипті.

У Мірьям ми вчимося тому, що важливою метою єврейського народу є виконання заповіді про многочаддя, плодитися і розмножуватися. Народження якомога більшого числа єврейських дітей. І це головна життєва роль кожного.

Пам’ятайте і не забувайте: ми всі, сини і дочки Ізраїлю, несемо особливу  відповідальність за множення числа євреїв в цьому світі!

Комментарии закрыты