На початку глави Хукат розповідається про перше виконання заповіді червоної корови. Господь звелів Моше і Аарону: «Говори до синів Ізраїлю, щоб взяли тобі телицю червону без вади, у якій немає каліцтва, на якій не було ярма». Потім Тора наказує: «І передайте її Елазару-священнослужителю, і виведе її поза табір, і заріжуть її перед ним».

Виникає питання, чому виконання такої відповідальної заповіді було покладено на Елазара. Адже його батько, Аарон-первосвященик, ще живий, і більше підходить для її виконання. Крім того, як відомо, виконання заповіді в наступних поколіннях не вимагає первосвященика або заступника первосвященика — її може зробити будь-який коен. Чому ж перший раз виконання цієї міцви Бог велів Моше і Аарону передати Елазару? Раші каже: «Оскільки Аарон зробив тільця, він не виконає цю роботу».

Тора могла б написати, що це зробить коен, а який саме — не має значення, Моше і Аарон виберуть. Чому для Всевишнього було важливо, щоб цю заповідь вперше виконав Елазар?

Щоб зрозуміти це, треба повернутися до історії єгипетського вигнання. На початку Книги Шмот Тора розповідає про те, що в Єгипті запанував новий правитель, який не знав Йосефа і сказав своєму народу: «Ось народ Ізраїлю більше числом і сильніше нас. Давайте примудримось проти нього — як би він не збільшився тут». Тора розповідає, що фараон зібрав раду для обговорення «остаточного вирішення єврейського питання». На неї були запрошені три гостя: Білам — пророк народів світу, Іов, про якого ми знаємо з однойменної книги Танаха, і Ісро.

Ісро виступав проти фараона, попередивши його: «той, хто торкнеться їх, торкається до зіниці ока Творця». Тора розповідає, які наслідки мали для кожного з радників їх дії. Білам, який порадив переслідувати і вбивати євреїв, сам згодом був убитий євреями під час війни. Іов, який промовчав, був покараний жахливими душевними і фізичними муками. А Ісро, який виступив на захист євреїв, удостоївся того, що його нащадки стали мудрецями Тори і засідали в Санедріні. Але ще до цього Всевишній «заплатив» Ісро. Його найбільшою нагородою стало те, що його дочку взяв за дружину Моше-рабейну. Як говорили мудреці: «Зять людини — як син».

Однак Моше не був єдиним зятем Ісро. Мудреці кажуть, що дружина Елазара була дочкою або внучкою Ісро, отже, у нього разом із зятем Моше, царем і пророком, був зять, який став первосвящеником. Можливо тепер стане більш зрозумілою причина, по якій Бог обрав Елазара в якості першого виконавця заповіді червоної корови в історії народу Ізраїлю. Це «плата» Ісро за те, що він жертвував собою і наражав на небезпеку своє життя, щоб захистити синів Ізраїлю.

Любавичський ребе часто говорить, що Бог ніколи не залишається в боргу. Якщо людина зробила добру справу, то може не відразу, а через покоління або два, але в кінці Всевишній відплатить їй за все і навіть кілька разів. Тора вчить тому, що іноді Творець платить за особливо велику заповідь, яку виконала людина, його нащадку через кілька поколінь. Цілком можливо, що успішний молодий чоловік сьогодні заробляє багато грошей в заслугу свого діда, який в маленькому східно-європейському містечку врятував євреїв, і з якоїсь причини саме він пожинає плоди самовідданості свого предка…

Комментарии закрыты