Тижневий розділ Кі тіса присвячений розповіді про гріх золотого тільця. Любавичський ребе в одній зі своїх бесід ставить очевидне питання: як могло статися, що євреї згрішили? Адже незадовго до цього весь Ізраїль стояв біля гори Синай і чув Десять заповідей, у тому числі накази: «Я Господь, Бог твій… Хай не буде в тебе божеств чужих перед Моїм лицем…», «Не роби собі статуї та жодного зображення…» . Хіба можливо, щоб після усіх цих одкровень вони вчинили гріх ідолопоклонства?
Ребе пояснює, що у Торі розповідається: «І побачив народ, що зволікає Моше спуститися з гори, і прийшов народ до Аарона, і сказали йому: «Устань, зроби нам божества, що підуть перед нами; бо цей чоловік, Мойсей, що вивів нас із Єгипту, не знаємо ми, що сталося з ним». Це означає, що сини Ізраїлю не хотіли займатися ідолопоклонством, а просто шукали заміну Моше-рабейну. Якщо Моше зник, то, мабуть, слід призначити когось іншого. Вони повинні були запропонувати цю посаду Аарону, Калеву або Йєошуа. Як їм спала на думку ідея зробити золотого тільця?
Деякі коментатори вважають: сини Ізраїлю боялися, що якщо звичайна людина з плоті та крові передаватиме накази Всевишнього, то, можливо, одного разу з’явиться якийсь шарлатан і скаже, що він також говорить від Імені Творця. Тому вони вважали за краще, щоб це був неживий предмет, через який Бог прямо говоритиме з ними.
Насправді, Всевишній хотів говорити з Ізраїлевими синами за допомогою людини з плоті і крові, саме через Моше, а потім — через пророків, що прийшли після нього. Тим не менш, побоювання синів Ізраїлю виявилися цілком обґрунтованими: Танаха розповідає про лжепророків, які були протягом поколінь, більш того, сама Тора застерігає не піддаватися на їхній обман… Чому ж Всевишній не створив якийсь прилад, що передавав би Його слово без змін?
Відповісти на це запитання можна так: роль Моше-рабейну (і всіх справжніх пророків після нього) полягає не тільки у тому, щоб передати народу Ізраїлю слово Бога – Моше повинен був спонукати кожного єврея справді захотіти виконувати накази Всевишнього. Моше-рабейну мовою хасидизму називається «з’єднуючим посередником», за допомогою якого розкривається зв’язок кожного єврея з Творцем. Тому він сам каже: «Я стою між Богом і вами». Місія Моше — подбати про те, щоб кожен із Ізраїлевих синів дійсно з’єднувався з Богом. І якщо є один єврей, який ще не пов’язаний зі своїм Небесним Отцем, то це проблема Моше. Як пастух повинен перевіряти і забезпечувати, щоб кожна вівця їла траву тому, що інакше вона загине, так і Моше, «вірний пастир», повинен зробити так, щоб кожен єврей отримував духовну їжу та приліпився до Творця. Така роль усіх пророків у народі Ізраїлю.

Комментарии закрыты