Місяць мар-хешван — місяць без єдиного святкового дня, який слідує за тішреєм, повним світла, коли більше часу проводять в синагозі, ніж удома і на роботі. І підтвердження тому назва місяця «мар-хешван» — мар «гіркий» на івриті. Що ж визначило назву цього місяця?

Мудреці стверджують, що в мар-хешвані цей світ залишила праматір Рахель; єдина єврейська держава розпалася на два царства — Ізраїль і Юдею; вавилонський цар Невухаднецар, який зруйнував Перший Храм, наказав убити п’ятьох синів Цідкіяу, останнього царя Іудеї, на очах у їхнього батька. Сам цар був після цього засліплений і засланий в Вавилон, де і помер. І цей список можна продовжити. Ще одна причина «гіркоти» мар-хешвану полягає в тому, що саме в цьому місяці, відповідно до однієї з думок, наведених в Талмуді, почався Всесвітній потоп. Як сказано в тижневій главі Ноах: «У шестисотий рік життя Ноаха, другого місяця, в сімнадцятий день місяця, в цей день розкрилися всі джерела безодні великої, і отвори небесні відкрилися». Однак головна «гіркота» мар-хешвану в тому, що це єдиний місяць в році, в якому, як уже говорилося, немає жодного свята, поста чи іншої цікавої дати, що порушує повсякденний розпорядок життя. Любавицький ребе висунув з цього приводу важливу ідею. «Поки приймаємо — не змінюємось». Поки знаходимося в пасивному стані і отримуємо ззовні — насправді не пов’язані з тим, що відбувається. Тільки коли приступаємо до боротьби і творення, тоді відбувається перехід, який руйнує поділ між матеріальним і Божественним і пов’язує зі Всевишнім. Свята огортають теплом, але не сприяють внутрішньому підйому. Свята — прекрасна пора, але вони не розкривають всієї глибини душі. Повсякденність ось, що приводить людину до вищих досягнень, порожні дні, коли немає бажання навіть вставати з ліжка. У такі дні зусилля, які людина вживає, щоб протистояти рутині, рішучість і завзятість застосувати все, що отримала в місяці свят, породжує потужний духовний ріст. Людина — Боже творіння, істота, що прагне творити, і тільки тоді, коли вона бореться з собою і робить щось незвичайне, вона осягає смак і сенс життя. Місяць хешван настає після свят: це свідомий вибір, щоб переварити те, що ввібрали під час свят. Раніше поглинали ззовні, а тепер виснажливий процес звернення всередину себе. Це розуміння охоплює всі аспекти життя. Дорослі знають, що казковий медовий місяць не гарантує успіх шлюбу — багато пар чудово провели перший місяць спільного життя, але через два роки прийшли до рабина з проханням про розлучення… Успіх у шлюбі супроводжує тих, хто вміє «святкувати» рутину, тих, хто знає секрет: любимо того, заради кого треба намагатися, жертвувати чимось, щоб стати ще ближче, кого треба кожен день завойовувати заново.

Тому сьогодні побажання «радості в святкові дні» варто замінити на побажання «радісної повсякденності», яка стане справжнім святом духовного і внутрішнього зростання. А що стосується гіркоти місяця хешван, то в мідраші говориться: «Так само, як і місяцю кіслев, Всевишній воздасть в майбутньому належне місяцю мар-хешван». На думку одного з коментаторів, ці слова означають, що освячення Третього храму відбудеться в хешван.

Комментарии закрыты