Тора формулює з самого початку тижневої глави Шофтім: «До правди, до правди прагни!» Талмуд доповнює: «По правді суди свого ближнього!». І далі йдеться про те, що ці два вірші висувають одну вимогу: судити по справедливості.
Тора ніколи не повторює слова просто так. І Талмуд пояснює: вірш в Книзі Ваікра, в якому слово «цедек» — «правда», «справедливість» — зустрічається один раз, відноситься до звичайного судового розгляду, в якому всі дані ясні для судді, що дозволяє йому прийняти вірне рішення. У той час, як вірш в главі Шофтім говорить про «обдурений суд». Любавицький ребе в одній зі своїх бесід пояснює: «Тора говорить від імені більшості, і, на думку більшості, коли виносять вирок після розслідування згідно Торі, цього достатньо. Але оскільки є меншість, яка не поступає таким чином, слід також побоюватися цієї меншості, особливо в процесах по цивільному праву «не слід йти за більшістю».
Отже, коли серце судді відчуває, що сплетена змова, і є тут лжесвідчення, тоді він не може вдовольнитися виконанням всього, що необхідно згідно Торі, але повинен провести ще більш серйозне дізнання, поки не з’ясується дійсна правда.
Також Талмуд пропонує інше пояснення того, чому слово «цедек» сказано двічі: «Одне для засудження, а інше — для компромісу». Йдеться про поняття «піти на поступки». Чи слід людині відступити або стояти до останнього, захищаючи свої права? У будь-якій життєвій ситуації народжується природне бажання стояти на своєму і нікому не поступатися в ім’я справедливості, як ми її розуміємо. Тому Тора вчить, що є абсолютна справедливість, яка не підлягає обговоренню. Але є ситуації, в яких всі сторони насправді мають рацію. У таких випадках компроміс — це справедливість, якої хоче Бог.
Слово «цедек» має два значення: від «цодек» — «прав» і від «цдока» — «милосердя». Перше відноситься до суду, який зобов’язаний з’ясувати, хто правий. Друге пропонує змилувався і піти на поступки. У зводі єврейських законів так і сказано: йти на компроміс — це заповідь, «і кожен суд, що йде на компроміс, завжди чудовий».
Почався місяць елул, коли наказано збільшити цдоку-милосердя в порівнянні з іншими місяцями року. Тора вчить, що милосердя проявляється не тільки в грошових пожертвах, але і в умінні йти на компроміс. І коли виявляємо цей вид милосердя, то, за принципом «міра за міру», Всевишній теж не стоїть на Своєму, йде на поступки і бажає гарного і солодкого року!

Комментарии закрыты