Що таке єврейство? Це генетична приналежність до народу Ізраїлю чи сповідування іудаїзму? У середовищі єврейського народу є різні за походженням люди: ашкенази, сефарди, ефіопи, євреї з Індії та багато інших. З іншого боку, є євреї, які оголошують себе невіруючими, але залишаються кошерними євреями. Чи правильно говорити, що єврейство – це нація? Людина може бути американцем і водночас євреєм, і в цьому немає жодної суперечності. Насправді єврейство — це не нація, не раса, не релігія, не культура, але є в єврействі щось, що дозволяє порівняти його із сім’єю. Кожен, хто народжений єврейською матір’ю або належним чином звернений до іудаїзму, є євреєм. У всіх одні батьки: Авраам, Іцхак і Яаков, Сара, Рівка, Рахель і Лея.
Концепція, що єврейство це сім’я, зародилася вже у праотців. Авраам одружився зі своєю племінницею. Його син Іцхак – зі своєю двоюрідною сестрою Рівкою. А в тижневому розділі Толдот йдеться про Яакова та Ейсава. Яаков замаскувався під брата, прийшов до батька і обманом отримав благословення замість Ейсава. У Торі прямо говориться: «І побачив Ейсав, що благословив Іцхак Яакова і відпустив його в Падан-Арам». Тобто Ейсав знав, де знаходиться Яаков, і якби він хотів його вбити, то сам пішов би або найняв би вбивцю, щоб помститися. Ніде в Торі немає згадки, що він намагався це зробити, навпаки, коли вони зустрілися через 22 роки, Ейсав поцілував Яакова та обійняв.
Після благословення Іцхак кличе до себе Яакова і наставляє його: «Не бери дружину з дочок Ханаана», — і наказує йому піти до його дядька Лавана в Харан, і там одружитися з дівчиною з його родини: «І Бог Всемогутній нехай благословить тебе, і плідним тебе зробить і помножить тебе, і ти будеш спільнотою народів». Ейсав очікував, що батько стане сварити брата за обман, але на його здивування, Іцхак ще раз благословив молодшого сина, а потім наказав йому не одружуватися з місцевими дівчатами. Коли Ейсав почув, що його батьки наказують Яакову ні в якому разі не одружуватися з хананеянкою, він зрозумів, що зробив помилку свого життя, обравши таких дружин. Ейсав побачив, що його батьки насправді розчарувалися в ньому і будували єврейське майбутнє сім’ї на тому, що Яаков поїде до Харану і одружиться зі своєю двоюрідною сестрою. Це дозволило йому зрозуміти, що благословення були дані Яакову не помилково, і він не має причин вбивати свого брата: «І побачив Ейсав, що погані дочки Ханаана в очах Іцхака, його батька. І пішов Ейсав до Ішмаеля, і взяв Махалат, дочку Ішмаеля, сина Авраама… понад дружин своїх собі за дружину». Щоб догодити батькові, Ейсав одружився з жінкою «із сім’ї», дочкою Ішмаеля, брата Іцхака, хоч і не вигнав перших двох дружин.

Комментарии закрыты