У тижневій главі Трума йдеться про будівництво скинії. Всевишній велить Моше: «І зроблять Мені Святилище, і Я перебувати буду між ними». Потім Творець дуже докладно розповідає Моше, як побудувати саму скинію і виготовити Ковчег Заповіту, стіл хлібів запрошення, менору і інші атрибути служіння. На початку глави Тора приводить слова Всевишнього: «У точності, як Я показую тобі будову скинії та будову її приладдя; і так робіть в майбутньому». І в продовженні глави теж звучить Божественне повеління: «І зведи скинію в тому вигляді, який буде показаний тобі на горі». Тобто Всевишній показав Моше форму скинії і її приладдя. Тому, коли мова заходить про менору, Тора повторює: «Дивись і зроби за зразком, який тобі показаний на горі». Раші коментує цей вірш так: «Це говорить про те, що Моше бачив труднощі у виготовленні менори, поки Святий, благословенний Він, не показав йому світильник вогненний».

Любавичський ребе пояснює, що так як Господь наказав робити менору з «злитка» (одного цільного шматка золота) й з такою великою кількістю деталей: віночками, зав’яззю, квітами, — її виготовлення становило великі труднощі для Моше. Тому Всевишній показав йому вогненну менору. І тут з’ясовується дуже цікава подробиця: «У полум’ї є кілька відтінків кольору… і, виходячи з цього, можна сказати, що всі деталі вогненної менори були різних відтінків… І це мало б полегшити розуміння того, як її виготовляти. Але, незважаючи на все це, для Моше складно виготовити світильник. І тоді Всевишній говорить йому: «Візьми кікар золота і кинь його в вогонь. Решта зроблю Я». Розповідається, що цар Шломо, побудувавши Єрусалимський храм, виготовив десять таких же світильників, як зроблена в пустелі менора. Ребе запитує: «Чи можливо, що Шломо досяг успіху там, де мав труднощі Моше?» Шломо не отримував вказівок от Бога, йому не показували вогняну менору, і все ж йому вдалося виготовити 10 світильників. У той час як Моше-рабейну, який отримав прямі вказівки від Всевишнього і побачив вогненний зразок своїми очима, не зміг цього зробити. Ребе дає цьому дуже практичне виправдання. Виготовлення такої менори з одного зливка золота вимагало спеціальних інструментів і цілого промислового підприємства. У могутнього царя Шломо, якому поставляли все необхідне для будівництва Храму з усього світу, безсумнівно, були всі інструменти і фахівці для виготовлення світильників. Але у Моше в пустелі таких можливостей не було.

З усього вищесказаного можна вивести деякі вказівки по служінню Всевишньому. Хасидизм стверджує, що кожен єврей повинен побудувати Храм в своєму серці, як сказано: «і Я перебувати буду між ними». Кожен з предметів храмового начиння означає свій аспект роботи людини. Ковчег із Скрижалями символізують вивчення Тори, «крувим, а їхні обличчя одне до одного», — символ миру в домі. Стіл означає гроші на прожиття, жертовник — покаяння, умивальник — чистоту сімейного життя, купання в мікві. Менора символізує душу: «Душа людини — світильник Господній». Щоб побудувати Ковчег, єврей повинен присвятити частину свого часу вивченню Тори, Господь не відкриє йому таємниці Тори уві сні. Всі згодні з тим, що в питанні видобутку засобів до існування не можна покладатися на чудеса, потрібно просто вставати вранці і йти на роботу. Мир у вашому будинку залежить тільки від вас, ви повинні його охороняти. Що стосується скоєння тшуви, то, як кажуть мудреці: «Все у владі Небес, крім трепету перед Небесами». Тільки ви можете знати, що зробили неправильно, і виправити це. Менора символізує єврейську душу, «світильник Господній» та (особливо, її західна свічка, яка дивним чином завжди горить) символізує «єврейську іскру», що світиться в душі кожного єврея. Моше-рабейну хотів, щоб Всевишній зробив це Сам, щоб Він був Той, Хто створив менору з вогню. Коли Всевишній вдмухує в людину єврейську душу, іскра, що зберігається в ній, спалахує любов’ю до Творця. І з цією любов’ю можна вчити Тору, вести належне сімейне життя, заробляти на життя, а також здійснювати тшуву.

Комментарии закрыты