Песах є єдиним святом в єврейському календарі, яке зобов’язує їсти щось певне, і не встановлено для цього свята ніякої іншої заповіді.

Що відрізняє Песах? Заповідь їсти мацу! Це єдине свято, обряди і заповіді якого пов’язані виключно з їжею. Дійсно, все навколо їжі. Яким чином святкують Песах? Не їдять хомець і вживають в їжу мацу. Але це не єдине, що вказано їсти на Песах. Крім того, дана заповідь їсти гіркі трави, а коли існував Храм, виконувалась заповідь їсти м’ясо пасхальної жертви.

Є в Торі і заповідь радіти в свято. Мудреці встановили, як треба радіти: «Маленьким дітям дають солодощі і горіхи, жінкам купують одяг і прикраси по коштах», і все їдять м’ясо і п’ють вино.

Кращий спосіб випробувати що-небудь — це смакові відчуття, отримані під час їжі. Коли людина їсть мацу, вона реально відчуває, що це «хліб бідності». Коли вона мало не ламає зуби об твердий лист маци, коли в роті багато подряпин від гострих країв сухих опрісноків, а шлунок болить, насилу справляючись з незвичною їжею, — тільки тоді людина може в повній мірі випробувати, що відчували сини Ізраїлю, коли вони були рабами і їли «хліб бідності». Коли людина їсть гіркі трави і з її очей котяться сльози, тоді вона реально може зрозуміти страждання єврейського народу, і тільки тоді вона повною мірою може відчути радість виходу на свободу. Ці переживання увійдуть в плоть і кров. Ось чому всі заповіді свята Песах пов’язані тільки з їжею.

В Песах кожен єврей повинен виконати заповідь випробувати на собі Вихід з Єгипту. Недостатньо пам’ятати про Вихід — це згадується кожен день. Але в Песах єврей «повинен бачити себе так, нібито він сам вийшов з Єгипту», він повинен пережити це, відчути, ніби він сам був рабом — і вийшов на свободу.

Комментарии закрыты