У тижневій главі Ваера розповідається про те, як Моше був посланий передати синам Ізраїлю звістку про Позбавлення, «але не послухали вони Моше через короткий дух і через важку роботу». Вираз «через короткий дух» зустрічається в Торі тільки один раз. Що ж він означає? Неможливо пояснити причину того, що «вони не послухали Моше», через те, що не повірили в його слова про позбавлення. Адже раніше Тора сказала: «І пішов Моше та Аарон, і зібрали вони всіх старійшин синів Ізраїлю. І сказав Аарон всі вислови, які Господь промовляв до Моше, і створив знамення на очах у народу». А далі ясно сказано: «І повірив народ; і коли почули, що згадав Господь Ізраїлевих синів і що побачив Він їх муки, вклонилися вони і впали ниць».

Раші в своєму коментарі про вираз «через короткий дух» пояснює: «У всякого, хто пригнічений, знаходиться в скрутному становищі і потривожений душевно, дух і подих короткі, і він не може дихати глибоко і спокійно». Тобто вони просто були дуже напружені і пригнічені, і тому не почули Моше. Наприклад, коли людині, яка страждає задишкою або астмою, кажуть, що скоро схвалять новий препарат, який вирішить її проблему, вона цього не чує. Адже вона задихається зараз, а ви розповідаєте їй про ліки майбутнього. Але тут є і щось більш глибоке. Слово «дух» символізує духовність. І «короткий дух» — не просто задишка. Це означає, що людина цінує тільки те, що дає матеріальний світ. Вона оцінює людей за тим, скільки у них грошей, наскільки вони успішні в житті. Одухотворена людина володіє духовною перевагою, так як сприймає все навколишнє зовсім по-іншому і знає, що світ величезний і що вона не єдина істота в цьому світі. Сини Ізраїлю в Єгипті були позбавлені цього сприйняття. Не те, щоб вони не вірили Моше — в глибині душі, звичайно, вірили, але вони були так поглинені боротьбою за існування, що не бачили нічого, крім своїх труднощів.

У одній з бесід Любавицький ребе каже про те, що людині з розвиненою, широкою свідомістю потрібно зовсім не так багато. Володіючи широким духовним кругозором, вона не приділяє особливої ​​уваги матеріальній стороні життя. Вона думає тільки про духовність, а матеріальність стосується її в тій мірі, в якій вона відноситься до Тори і заповідей. Коли людина не «нетерпляча», вона дійсно здатна слухати когось, хто відрізняється від неї, цінувати його, поважати і знаходити те, що їх пов’язує і об’єднує. І якщо ми хочемо вийти з нашого «Єгипту», ми повинні спочатку відмовитися від «короткого духу» — і тоді настане Позбавлення.

Комментарии закрыты